přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Nadbytek mléka v Japonsku

9.12.2022

Chovatelé mléčného skotu v Japonsku očekávají nadbytek mléka, ke kterému pravidelně dochází kvůli uzavření škol během novoročních svátků.

Nyní je však situace horší z důvodu hrozící snížené poptávky spotřebitelů po mléku a mléčných výrobcích z důvodu rostoucích cen. Ty již dlouhodobě rostou v reakci na zvyšující se ceny krmiv.

Tři hlavní společnosti vyrábějící mléčné výrobky - Meiji Co, Morinaga Milk Industry a Megamilk Snow Brand zvýšily v listopadu své velkoobchodní ceny mléčných výrobků o 2,8 – 10,2 %. Pro provozovatele supermarketů, kteří čelí tvrdé vzájemné konkurenci, je nastavení atraktivních cen mléčných výrobků důležité pro udržení a přilákání zákazníků. V reakci na zvýšení cen ze strany velkých výrobců supermarkety zvýšily své maloobchodní ceny, ale podle společnosti Aeon Reail doposud objem prodeje nebyl zvýšením cen ovlivněn. Vzhledem k tomu, že se zvýšení cen vztahuje na širokou škálu výrobků, se očekává, že spotřebitelé v budoucnu omezí spotřebu mléčných produktů.

Ministerstvo zemědělství vyčlenilo ve druhém doplňkovém rozpočtu na fiskální rok 2022 celkem 5,7 mld. jenů (1 mld. Kč), aby zabránilo dopadům poklesu poptávky na chovatele dojnic. V březnu příštího roku ministerstvo zavede systém, který bude chovatelům dojnic poskytovat 150 tis. jenů (25 tis. Kč) na každou krávu s nízkou mléčnou užitkovostí, kterou vyřadí z chovu. Vláda pomáhá chovatelům dojnic zvýšit produkci mléka od roku 2014, kdy zemi postihl nedostatek másla.

Ministerstvo zemědělství bude také dotovat zvýšené náklady na skladování sušeného odstředěného mléka a dalších produktů, s nimiž se potýkají organizace mlékařů, jejichž zásoby se tento měsíc v důsledku rostoucích cen zvětšily.

Zdroj: The Japan news

 

Zpracoval:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem