Míra soběstačnosti Japonska ve výrobě dřeva roste po dobu devíti let v řadě

Podle údajů zveřejněných Japonskou agenturou pro lesnictví se míra soběstačnosti ve výrobě dřeva zvýšila o 1,2 % oproti předchozímu roku na 38 %.

Za posledních devět let došlo ke zvýšení o 12 %. Zvýšení produkce dřeva je připisována stabilní dodávce domácího dřeva z lesů vysázených po válce a domácím cenám, které kolísají méně než u dováženého dřeva.

V roce 2010 byla míra soběstačnosti ve výši 26 %, pro srovnání v roce 1960 byla na hodnotě 89 %, avšak stále klesala, hlavně kvůli liberalizaci obchodu se dřevem. V roce 2002 dosáhla dna ve výši 18 %, ale od té doby se míra soběstačnosti zlepšuje.

Na základě provedené analýzy došla agentura k závěru, že více domácích firem, zejména ve stavebnictví, v oboru s největší poptávkou po dřevu, preferuje nyní domácí dřevo před dováženým, protože lesy vysázené v Japonsku po válce jsou nyní ve stavu, kdy dokážou uspokojit pravidelnými dodávkami poptávku na domácím trhu.

Využití domácího dřeva se zvýšilo také proto, že domácí ceny jsou stabilnější oproti cenám dováženého dřeva, které jsou citlivé na změnu směnných kurzů. Kromě toho, některé země produkující dřevo, zvyšují daně z vývozu, protože mají obavy z vyčerpání lesních zdrojů. Toto může být dalším faktorem pro dlouhodobý pokles dovozu dřeva.

Kvůli vypuknutí epidemie COVID-19 se výstavba nového bydlení v roce 2020 snížila přibližně o 10 % ve srovnání se stejným měsícem loňského roku. Očekává se tedy, že budoucí poptávka po dřevu může opětovně vést k poklesu míry soběstačnosti.

Japonský dřevozpracující průmysl je celkově na ústupu. I když je v Japonsku poměrně silná poptávka po dřevu, konkurence v podobě dřeva vyráběného v zahraničí je velmi silná. To vedlo k přijetí vládních opatření, jejichž cílem bylo zvýšení soběstačnosti. Po několika letech se začaly objevovat výsledky. Po katastrofě v podobě havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě v březnu 2011 dramaticky vzrostla poptávka po alternativních, obnovitelných zdrojích energie a výstavbě nových elektráren na dřevěnou biomasu, která podpořila růst míry soběstačnosti. 

Co se týká vývozu našeho dřeva do Japonska, ČR vyváží především kulatinu v hodnotě cca 550 – 800 mil Kč ročně.

 

Zpracovala: Irena Leopoldová, zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu, Mob ČR: +420 773 743 880, irena_leopoldova@mzv.cz

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.