přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Japonská vláda zavede dotace na snížení nákladů v zemědělství

24.6.2022

Japonská vláda tento týden oznámila, že v souvislosti s prudkým růstem cen z důvodu ruské invaze na Ukrajinu, představí nový dotační titul, jehož cílem je snížit náklady na zemědělskou produkci o 10 %.

Na prvním zasedání nové pracovní skupiny pro boj se zvyšováním cen a zajištění růstu mezd vláda rovněž uvedla, že pomůže dodavatelům elektřiny rozšířit jejich program odměn za úspory energie. Premiér Kišida, který předsedá této pracovní skupině, řekl: „Budeme naslouchat hlasům veřejnosti, pečlivě sledovat vývoj cen, které se bezprostředně týkají každodenního života a pečlivě a plynule přijímat opatření.“ Jak se vypořádat s prudkým nárostem cen bude i hlavním tématem voleb do Sněmovny reprezentantů v červenci.

Plánované dotace na snížení nákladů na zemědělskou produkci budou určeny na podporu ekologického zemědělství a budou reagovat na prudký růst cen hnojiv. Vláda také zvažuje snížit ceny dovážené pšenice, kterou prodává mlýnským společnostem. Vzhledem k tomu, že se očekává nedostatek dodávek elektřiny, vláda pomůže dodavatelům energie posílit jejich programy odměn za úspory energie. Odměny ve formě bodů budou udělovány podle toho, jak efektivně byla elektřina využívána. Vláda také vytvoří systém, v němž energetické společnosti budou od podniků odkupovat množství elektřiny, které ušetřily.

Na podporu opatření místních samospráv v boji proti rostoucím cenám bude využito rezervních fondů v celkové výši 5,5 bilionů jenů (cca 1 bilion Kč) na revitalizaci regionů.

Zdroj: The Yomiuri Shinbun

 

Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzvcz {irena_leopoldova@mzvcz } 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem