přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Důsledky ruské invaze na japonský rybářský průmysl

8.4.2022

Ruská invaze na Ukrajinu negativně ovlivňuje japonský rybářský průmysl, neboť doposud nebyl stanoven harmonogram dvoustranných jednání o rybolovu lososů, pstruhů a dalších druhů ryb. Kvůli obavám o dodávky se očekává také nárůst cen dovážených ruských mořských produktů. Dopad ruské vojenské agrese se tak dotkne i japonských domácností.

Na základě nepsané dohody platí, že losos a pstruh patří zemi, ve které se vylíhli. Z tohoto důvodu je nutná dohoda mezi ruskou a japonskou vládou, díky níž mohou japonští rybáři lovit tyto ryby dokonce ve vzdálenosti 200 námořních mil od Japonska. S ohledem na to platí japonští rybáři podle velikosti svých úlovků ruské straně poplatky za spolupráci v oblasti rybolovu. Jednání o povolení lovu se konají obvykle v březnu a dubnu, ale v letošním roce doposud nebylo stanoveno datum jednání. Při loňských jednáních se obě země dohodly, že Japonsko může ve svých vodách ulovit až 2 050 tun lososů a pstruhů. Vzhledem k tomu, že v roce 2020 bylo v národních vodách uloveno přibližně 63 tis. tun těchto ryb, je podíl úlovků pro letošní rok malý. Avšak pro některé rybáře je tento podíl zásadní. Každoročně v listopadu a prosinci se také konají jednání mezi Japonskem a Ruskem, na nichž se určuje roční povolený odlov makrel, tresek a dalších druhů ryb. V případě, že by se ukrajinská krize protáhla, byl by ohrožen v příštím roce japonský výlov také těchto ryb.

Japonská vláda oznámila, že v rámci ekonomických sankcí Rusku zruší status země s největším stupněm výhod v oblasti obchodu. Pokud se v důsledku tohoto opatření zvýší cla, na ryby a mořské plody by se mohly zvýšit o cca 2–3 %.

V roce 2021 činil japonský dovoz mořských produktů z Ruska 138 mld. jenů (cca 27 mld. Kč), což je třetí největší dovoz po Číně a Čile.
Zdroj: The Japan news

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-mail: irena_leopoldova@mzvcz 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem