ČR schválena pro export vepřového masa do Japonska

Dne 24. srpna 2021 japonské Ministerstvo zemědělství, lesnictví a rybářství (MAFF) uznalo Českou republiku zemí bez výskytu afrického moru prasat (AMP), což je hlavní podmínkou pro obnovení vývozů vepřového masa a výrobků z něj.

ČR získala povolení k vývozu vepřového do Japonska již v roce 2013, nicméně z důvodu výskytu afrického moru prasat na území ČR v roce 2017 japonské úřady toto povolení dočasně pozastavily. V roce 2019 byla ČR uznána Světovou organizací pro zdraví zvířat jako země prostá AMP. Díky spolupráci Státní veterinární správy ČR a zemědělské diplomatky v Tokiu japonské úřady (Úřad pro bezpečnost potravin MAFF) nakonec po obsáhlém zkoumání uznaly ČR jako zemi bez výskytu AMP a opětovně povolily export vepřového masa. Česká republika se tak zařadila na seznam třiceti zemí světa (včetně čtrnácti členských států EU), které smí do Japonska toto zboží vyvážet.

Vepřové maso je nejoblíbenějším druhem masa v Japonsku, i když roční spotřeba 20,5 kg na osobu je v porovnání s ČR (43 kg) poloviční. V roce 2020 se do Japonska dovezlo celkem 891 tis. tun vepřového masa, z toho se jednalo o 416 tis. tun chlazeného a o 475 tis. tun mraženého masa v celkové hodnotě 475 mld. jenů (cca 95 mld. Kč). Největším vývozcem vepřového masa do Japonska dle hodnotového vyjádření jsou Evropská unie (36 %), USA (26 %) a Kanada (24 %). V rámci EU je největším vývozcem Dánsko, Španělsko, Francie a Itálie. Kvůli strukturálním změnám v japonském zemědělství domácí produkce postupně klesá, čímž se otevírají další příležitosti pro zahraniční dodavatele.

Obnovení povolení k vývozu mohou již nyní využít čeští výrobci zařazení na seznam schválených podniků. Rozšíření tohoto seznamu o další české subjekty, které již zájem o export do Japonska deklarovaly, bude probíhat prostřednictvím SVS ve spolupráci se zemědělskou diplomatkou v Tokiu. 

Nedostatek pracovníků v zemědělství v zemích ASEANu vede k růstu cen potravin v Japonsku

Nedostatek pracovníků na farmách a v distribuci potravin v zemích jihovýchodní Asie z důvodu horšící se pandemie Covid-19 ovlivňuje ceny potravin v supermarketech v tisíce kilometrů vzdáleném Japonsku.

Cena palmového oleje, přísady margarínu, sušenek a dalších produktů, je v Japonsku nyní o 32 % (o 42 Kč za kg) vyšší, než v předchozím roce. Malajsie, nejvýznamnější vývozce palmového oleje, jeho výrobu snížila o 16 %. Důvodem je právě závislost produkce na množství migrujících pracovníků vykonávajících náročnou práci v zemědělství. Následkem toho japonské potravinářské firmy jako je Meiji a Megmilk podnikající v sektoru mlékárenství a cukrovinek oznámily, že počátkem října navýší ceny margarínů až o 13 %.

Dalším sektorem zasaženým nedostatkem pracovníků je výrobce drůbežího masa v Thajsku (25 % drůbežího masa v Japonsku pochází právě z Thajska), kde musely být zpracovatelské závody zavřeny kvůli infekci pracovníků a zájemci o práci z Myanmaru a Laosu se z důvodu vstupních omezení do Thajska nedostanou. Velkoobchodní cena jednoho kilogramu mražených stehen se tak pohybuje okolo 80 Kč za kg, nevyřízené objednávky se zpozdí asi o dva měsíce a dovozce plánuje pokrýt nedostatky dodávek z Brazílie a dalších zemí.

Cena černého pepře je na svém tříletém maximu, v porovnání s minulým měsícem se zvýšila o 20 %, dvojnásobně pak v porovnání s loňským rokem. Bílý pepř zdražil o 60 % oproti roku 2020.

Z důvodu zhoršující se covidové situace v jihovýchodní Asii se nedá očekávat zlepšení a napětí v dodavatelských řetězcích bude nadále pokračovat. Opatření proti šíření viru bude nadále ovlivňovat klíčová odvětví a japonští výrobci potravin tak diskutují o změnách plánů a kontinuity podnikání.

 

Zpracovala:
Irena Leopoldová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu
Mobil: ČR: +420 773 743 880, E-Mail: irena_leopoldova@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.