přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Sucho ohrožuje úrodu v jižní Číně

19.8.2022

Potravinové zabezpečení Číny čelí v současnosti novým hrozbám v podobě nepříznivých klimatických vlivů ve významných zemědělských oblastech. Oblasti Číny ležící v povodí Dlouhé řeky již dva měsíce sužují vysoké teploty a nejnižší úroveň srážek za posledních šest dekád, což vyústilo v dlouhotrvající sucha.

Silně postižena je jedna z nejlidnatějších provincií Číny Sichuan. Noviny Global Times uvádějí, že v megapoli Chunqing s touto provincií sousedící vyschlo 51 říčních toků a 24 rezervoárů. Reuters zmiňuje, že 80 % elektrické energie v Sichuanu vyrábí hydroelektrárny, současná sucha zapříčinila výpadky proudu i v rezidenčních oblastech. Kvůli nedostatku elektřiny museli produkci omezit i průmyslové podniky včetně výrobců hnojiv. Global Times uvádí, že se současná sucha budou zhoršovat minimálně po následujících čtrnáct dní. Hrozí tak, že se nedostatek energie přelije i do východních provincií částečně závislých na sichuanské produkci.

Statistiky čínského ministerstva vodních zdrojů uvádí, že sucha mají dopad na téměř 645 tisíc hektarů pěstební plochy. Ministerstvo zemědělství již do postižených oblastí vyslalo odborníky, kteří mají za úkol zmírnit dopad těchto klimatických vlivů na podzimní sklizeň. Čínští odborníci však mají za to, že by sucha neměla mít větší vliv na úroveň úrody díky tomu, že oblast disponuje rozvinutým zavlažovacím systémem s možností závlahy podzemní vodou.

 

Hongkongský řetězec hledá dodavatele krmiv a potřeb pro domácí mazlíčky

Největší hongkongský obchod s potřebami pro domácí mazlíčky Q-Pets (40+ kamenných obchodů v rámci HK; člen skupiny ADP Pentagon pets; online+offline) hledá nové obchodní partnery v ČR. Jedná se o jedničku na místním trhu (tržní podíl cca 40 %) a exkluzivního distributora řady zahraničních výrobců (Gimdog, Kaytee, Vetalogica, etc.).

Prvotní testovací objednávka by byla v objemu 2 palet zboží. Z hlediska produktů je poptáváno následující: krmivo pro kočky a psy, doplňky, nepotravinové doplňky pro domácí mazlíčky, klece, čistící/mycí produkty, smart hračky pro zvířata.

Pro více informací prosím kontaktujte vedoucí ekonomického úseku Generálního konzulátu ČR v Hongkongu paní Annu Dupalovou (Commerce_Hongkong@mzvcz).

 

Ondřej Plaček

Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem