Pokračuje sucho v Číně

2. 9. 2022

V úterý 30. srpna označilo čínské ministerstvo vodních zdrojů situaci se suchem v povodí Dlouhé řeky za vážnou. Některé oblasti se již dočkaly úlevy v podobě deště a oblasti při horním toku řeky by měly dle předpovědi během září zaznamenat nadprůměrné srážky.

Oblasti při středním a dolním toku se však budou potýkat se srážkami nižšími o 20-50 % oproti průměru. K 30. srpnu bylo dle novin China Daily suchy stále postiženo na 2,9 milionů hektarů zemědělské půdy a omezení dodávek vody dopadalo na 4,7 milionů lidí a 710 tisíc kusů dobytka. Zatím je obtížné vyčíslit, jaký dopad bude mít tato situace na podzimní sklizeň, ale výpovědi některých zemědělců nevykreslují optimistický obrázek. Zpráva v New Zealand Herald zmiňovala, že pouze v provincii Sichuan byla již ztracena úroda na 47 tisících hektarech půdy a plodiny na 433 tisících hektarech byly vysušené.

Navzdory obavám z možných ztrát na úrodě informovaly státní noviny Global Times, že odborníci v letošním roce očekávají nižší úroveň dovozu kukuřice a sóji kvůli jejich vysokým cenám na mezinárodních trzích. Čínské dovozy kukuřice dosáhly v roce 2021 rekordních 28,35 milionů tun, o 152 % více než v roce 2020. Během prvních sedmi měsíců letošního roku Čína importovala 15,13 milionů tun kukuřice, meziročně o 16,7 % méně, a 54,17 milionů tun sóji, o 5,9 % méně než během stejného období roku 2021.

Zpracoval:

Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.