přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Čína hlásí bohatou sklizeň pšenice

17.6.2022

Čínské státní noviny Global Times v průběhu tohoto týdne zveřejnily zprávu, že v současnosti probíhající sklizeň ozimé pšenice zatím předčila očekávání. Doposud byla sklizena úroda na téměř 16 milionech hektarů, což představuje 78,5 % celkové oseté plochy.

Global Times uvedly, že sklizeň předčila očekávání i kvalitou, americké ministerstvo zemědělství však koncem května zveřejnilo zprávu, ve které očekávalo obecně nižší kvalitu čínské produkce kvůli nepříznivému počasí během důležitých vývojových fází rostlin. Tempo sklizně je oproti minulému roku rychlejší o 1,2 % a údajně se nesetkala s problémy souvisejícími s přísnými protiepidemickými opatřeními. Tlak na úspěšnou sklizeň byl kvůli obavám o potravinové zabezpečení v letošním roce neobvykle silný. Význam polních prácí vyzvedli na nejvyšší úroveň jak premiér Li Keqiang, tak i prezident Xi Jinping, když prohlásili, že boj proti covid-19 nesmí stát v cestě průběhu sklizně.

Úspěch letošní sklizně navzdory složitým okolnostem je připisován jednorázovým finančním příspěvkům poskytnutým zemědělcům, zvýšení minimálních výkupních cen a dalším podpůrným opatřením. Čínská státní firma Sinograin se chystá odkoupit velký objem obilí z letošní sklizně, pro což má připravené skladovací prostory o kapacitě 40 milionů tun.

Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrej.placek@mze.cz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem