V Kataru proběhl největší zemědělský veletrh v zemi a pozitivně překvapil

Začátkem týdne jsem navštívil velmi zajímavý veletrh Agriteq a Enviroteq v katarském hlavním městě Doha. Hlavním důvodem bylo seznámení se s místní situací na trhu, co místní zajímá, co prezentují, jaká je kvalita zemědělských veletrhů a především naše možnosti exportu vzhledem k tomu, že si naše země opět otevírají ambasády. Příležitosti na spolupráci tak budou určitě růst.

Již devátý ročník veletrhu Agriteq velmi pozitivně překvapil. Jak kvalitou organizace, tak vizuální stránkou včetně zastoupení firem a zemí. I když by mohl název svádět k představě zaměření na agrotechnologie, veletrh Agriteq pokrývá celou škálu zemědělských produktů a potravin. Zastoupené firmy tak byly ze světa agrotechniky, potravin, zpracovatelé i výrobci, technologie pro zemědělství a farmy, veterinární produkty, zemědělsky zaměřená katarská univerzita, akvaponické systémy a další.

Ze zemí blízko nám byly například zástupci Nizozemska, Kypru, Polska, Itálie a Rakouska. I když jsou čísla v porovnání s veletrhy v sousedních Emirátech nízká, nižší konkurence může být pro firmy zacílené přímo na Katar velkou výhodou. Vysoká životní úroveň místních nabízí možnosti pro produkty vyšší kvality za prémiové ceny.

Katar v posledních letech zažívá velký zemědělský boom. Dalo by se říci, že jde o strategii všech okolních zemí. V případě Kataru ale přišel zlom před pár lety, především v roce 2017, kdy se jim obchodně uzavřely okolní státy kvůli embargu. Jelikož se přerušily obchodní styky především se Saudskou Arábii, která je největší regionální exportér mléčných výrobků a drůbeže, museli si poradit sami. Vznikla z toho strategie silných investic do zemědělské infrastruktury, která se jen během jednoho roku zvedla o 400 %. V polovině roku 2018 již byl Katar z 98 % soběstačný v produkci drůbežího masa z původních 10 % před rokem 2017. Ve stejném roce také produkoval jen 20 % spotřeby mléčných výrobků. Od roku 2019 je Katar soběstačný i v produkci mléčných výrobků.

Z těchto údajů vyplývá, že nejenom potraviny, ale i zemědělské technologie mohou být pro tuto zemi zajímavé.

 

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.