přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

V Dubaji probíhá druhý ročník veletrhu zaměřeného čistě na kávu

13.1.2023

Mezinárodní asociace kávových specialit, která má pobočku i ve Spojených arabských emirátech, pořádá druhý ročník veletrhu World of Coffee v prostorách dubajského výstaviště.

Letošní třídenní slavnost pro nadšence a milovníky kávy dokazuje, že specializované veletrhy mají v Dubaji výborný potenciál.

Již první ročník 2022 přilákal více jak 200 mezinárodních vystavovatelů a přes 7000 profesionálních návštěvníků. Letošní veletrh je účastí téměř dvojnásobný a zahrnuje mnoho doprovodných programů. Mezi ně patří například soutěž o nejlepšího emirátského baristu či kvalifikace na mezinárodní mistrovství. Pořadatelé odhadují, že se během letošního veletrhu, který obsadil dvě haly WTC Dubaj, představí více jak 1500 různých značek a produktů se zaměřením na kávu.

Káva má v regionu velmi silnou historii. Podle dostupných informací to byli právě Arabové, kteří již začátkem 6. století poprvé vytvořili z drcených kávových zrn nápoj. Do té doby se drť především z Etiopie jedla se směsí tuků jen jako stimulant. Již v 15. století se na území současného Jemenu zrodil rozsáhlý obchod a kultivace kávových zrn, které se velmi rychle dostaly do základů kultury na Arabském poloostrově. První kavárny na světě jsme tak mohli nalézt již v 16. století například v Mecce, Istanbulu nebo Aleppu.

Láska ke kávě v regionu zůstala a například ve Spojených arabských emirátech vypije každý dospělý v průměru dvě kávy denně (Kava & Chai survey). Z pohledu obyvatele této země mohu potvrdit, že nové kavárny rostou v zemi jako houby po dešti a čím dál více je plní místní Emiráťané, kteří zde tráví většinu svého volného času.

 

Zpracoval:

Lukáš Zamrzla

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí

Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem