přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Pouštní země mezi nejlevnějšími pěstiteli čerstvé zeleniny a ovoce? Ano, jde to

24.7.2020

Spojené arabské emiráty dokazují, že i pouštní země může v současné době produkovat vlastní zeleninu.

A nebojí se říci, že může dokonce patřit k nejlevnějším pěstitelům čerstvé zeleniny a ovoce na celém světě. Podobná slova použita ředitelem Pure Harvest Smart farms potvrzují nejen obchodní výsledky, ale také obrovský zájem investorů. 

Díky zkušenostem z předešlých let, spoluprací s evropskými zeměmi, ale hlavně díky novým technologiím, zažívají poměrně mladé podniky ze světa agrotechnologií a agribusinessu v SAE boom. Například právě zmíněná vertikální farma začala teprve před 2 lety v roce 2018 v Abu Dhabi. Nyní plánuje další pobočku na nových pozemcích u města Al Ain a plánuje rozšíření do Saudské Arábie. 

Za klíčem k budoucímu úspěchu blízkého východu v pěstování ovoce a zeleniny stojí následující: obrovské množství světla celý rok, levná půda k prodeji či pronájmu, levná pracovní síla, levné energie, velmi nízké daně a velmi levný transport po okolních státech. Po sečtení těchto výhod vám musí vyjít sen každého podnikatele. A pokud vás neodradí základní vyšší investice do technologii, které vám pomohou kontrolovat nehostinné podmínky, jste na cestě k úspěchu.

Právě zmíněná firma dokáže ve svých prostorách udržovat středomořské klima od 16 do 32 stupňů celsia po celý rok a produkovat tím vše od rajčat, salátů, bylin a lilků až po lesní plody. A právě tyto plodiny, čerstvé po celý rok, nabídnuty místním řetězcům a podnikatelům v gastronomii za ceny nižší o 20-50% oproti importu stejné kvality nemohou mít nic jiného než úspěch.

K tomu právě probíhající virová krize, která narušila plynulý mezinárodní obchod a zvýšila poptávku po lokálních a stálých dodavatelích především s čerstvými a nutričně bohatými produkty, dělá z podobných podniků extrémně zajímavé příležitosti pro investory. I proto tak mladá firma, jako Pure Harvest je, mohla v letošním roce dostat smlouvu na několikaleté investice v hodnotě 100 milionů dolarů, které hodlá použít na stavbu největších rajčatových farem v Saudské Arábii.

 

Zpracoval: L. Zamrzla, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí, GSM: +420 602 768 207, e-mail: lukas_zamrzla@mzvcz.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem