přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Vývoz ovoce z jihovýchodní Asie do Číny ovlivněn covidem

7.1.2022

Čínské spotřebitele vyděsily nedávné detekce stop koronaviru na importovaném exotickém ovoci, konkrétně se jednalo o pitahayu z Vietnamu a longan z Thajska.

Mnozí spotřebitelé zejména z oblastí, kde bylo dotyčné ovoce zachyceno, se hodlají nákupů importovaného ovoce zdržet. V reakci na tyto nálezy zpřísnila některá města kontrolu prodejců tohoto ovoce a obchody, které je prodávaly, musely být zavřeny. Dle novin South China Morning Post byla tisícovce lidí ve městě Shaoxing, kteří přišli do kontaktu s vietnamskou pitahayou, přikázána domácí karanténa, stejně jako jejím prodejcům v jiných městech. Důsledkem je i její stahování z pultů obchodů.

Proti-covidová opatření komplikují ale i čínský dovoz rychle se kazících potravin a ovoce z Myanmaru. Silniční přeprava mezi Čínou a Myanmarem pozastavená z důvodu boje proti covid-19 byla obnovena koncem listopadu, přísné a zdlouhavé kontroly však doposud znemožňují plynulý pohyb zboží přes hranice. Kde dříve do Číny projížděly stovky nákladních vozů se zbožím, je nyní dle South China Morning Post odbaveno pouze kolem čtyřiceti vozů denně. Výsledné průtahy vedou k tomu, že se naložené ovoce kazí a končí vyložené podél cest.

 

Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem