přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Výrobce potravin KIDO prodává ve Vietnamu podíl ve společnosti vyrábějící kuchyňský olej

21.11.2022

Významný výrobce potravin KIDO se zbavil celého svého podílu ve společnosti Cai Lan Oils & Fats Industries, která vyrábí kuchyňské oleje pod značkami Neptune, Simply a Meizan.

KIDO je předním výrobcem kuchyňského oleje ve Vietnamu s 39% podílem na trhu. Společnost Cai Lan Oils & Fats Industries, založená v roce 1996 jako společný podnik společností Vocarimex a Siteki, má v HCMC a severní provincii Quang Ninh dvě továrny na kuchyňský olej s celkovou kapacitou 2 300 tun denně. KIDO má také velkou distribuční síť s asi 450 000 prodejnami.

24% podíl prodala firma KIDO za 87 mil. USD firmě Siteki Investment, která patří singapurské společnosti na zpracování potravin Wilmar International.

Po odprodeji tohoto podílu vlastní Kido již jen jednu značku kuchyňského oleje, Tuong An, vyráběnou její dceřinou společností Tuong An Vegetable Oil.

U kuchyňských olejů došlo k největšímu zdražení ve vietnamských obchodních řetězcích. Litr nejdostupnějšího rostlinného oleje stojí nyní v obchodech kolem 50 Kč, což je o 50 % více než na začátku letošního roku a dvojnásobná cena ve srovnání s dobou před covidem.

Ceny dražších produktů, jako je sójový, slunečnicový nebo olej z rýžových otrub, vzrostly od roku 2020 o 90 % na 70–85 Kč za litr. Cena palmového oleje, nejpoužívanějšího jedlého oleje v potravinářství, se za poslední dva roky zčtyřnásobila.

 

Zpracoval:

Luboš Marek
místní spolupracovník Ministerstva zemědělství ve Vietnamu
Tel: +84 904 099 562, E-mail: commerce_hanoi@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem