přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Uzavření Libanonu komplikuje produkci tamním velkochovatelům drůbeže

22.1.2021

Téměř 14 dnů uzavřená maloobchodní síť a restaurace přinášejí velké problémy zejména velkochovatelům drůbeže. Tajemník libanonského drůbežářského syndikátu Boutros varoval před blížící se katastrofou ohrožující drůbežářské odvětví.

Poukázal na fakt, že vzhledem k zastavenému odběru drůbeže není možné nadále pokračovat v provozu chovů. Pokud byla drůbež poražena, nemůže být skladována v lednicích více než 2 dny. V případu zákazu prodeje zbývá bezplatná distribuce potřebným, ale i tak zůstane na farmách přibližně 70 % produkce, což začíná být velký problém pro chovatele.

Začínají se šířit důrazné žádosti na přehodnocení zákazu maloobchodního prodeje. Z pohledu zemědělců a chovatelů nebylo vyhlášení totálního lockdownu, zákazu vycházení a uzavření všech prodejen dostatečně promyšlené, zejména z pohledu nedostatku vhodných skladovacích kapacit pro zemědělskou produkci.

COVID-19 

V týdnu 3/2021 se počet nakažených nemocí COVID-19  pohyboval okolo  5000 nakažených denně,  a proto byl přísný celostátní lockdown prodloužen do 8/2/2021. Platí absolutní  zákaz vycházení 24/24,  celá maloobchodní síť je  uzavřena, v omezené míře (od 08 do 15 hod.) zůstávají otevřené pouze lékárny,  prodej chleba, ovoce a zeleniny a benzínové stanice. Mezinárodní letiště v Bejrútu je otevřené s limitem provozu 20 % oproti období konce r. 2020, ostatní hraniční přechody do Sýrie jsou uzavřeny. Z důvodu přísných proti pandemických opatření, kdy přestupky jsou přísně pokutovány, není vhodné cestovat do Libanonu. V případě nutnosti příletu jsou cestující hromadně odváženy z letiště do určených hotelů za účelem pobytu v karanténě na dobu minimálně 48 hod., tj. do oznámení výsledků testů PCR, které jsou důsledně prováděny ihned po příletu na letišti v Bejrútu, což je v současnosti pro fyzické osoby jediná možná vstupní cesta do Libanonu.

Námořní přístavy v Bejrútu a v Tripoli jsou v provozu, vzhledem k tomu, že Libanon je zcela závislý na dovozech zemědělských komodit, potravin, paliv a dodávek pro energetický sektor země, bylo by zcela nemožné dodávky zastavit. To by znamenalo kompletní kolaps libanonského hospodářství.
Úřady státní správy, kromě vnitra, obrany a letištní a námořní správy, v souladu s absolutním zákazem vycházení, jsou uzavřeny. Libanon je 2. zemí (po Izraeli), která uzamkla celou zemi.

 

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzvcz, Mobil: 00961 70 258 310

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem