přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Spolupráce Kazachstánu s Čínou

16.9.2022

Dne 14. září 2022 proběhlo jednání mezi kazašským prezidentem Kassymem-Jomartem Tokajevem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Na tomto jednání byla podepsána řada důležitých dokumentů, které mají za cíl prohloubit obchodní vztahy mezi těmito zeměmi.

Pro kazašskou stranu dojde ke zjednodušení exportu a přístupu na domácí trh, čínské straně bude zase poskytnuta alternativní cesta pro obchod s evropskými zeměmi.

Na závěr setkání byly podepsány protokoly o spolupráci v oblasti zemědělsko-průmyslového komplexu mezi Ministerstvem zemědělství Republiky Kazachstán a Hlavní celní správou Čínské lidové republiky o kontrole, karanténě a veterinárních a hygienických požadavcích na mléčné výrobky, len a vlnu vyvážené z Kazachstánu do Číny. Rovněž byla podepsána technická specifikace pro výměnu předběžných informací o zboží a vozidlech přepravovaných přes hranice obou zemí.

V posledních několika letech je kazašský zpracovatelský byznys omezen, respektive nemůže aktivně vstoupit na čínský trh, neboť ten má velmi specifické interní požadavky pro přepravu obilí či mouky v konkrétních formách. I tyto otázky byly v rámci jednání prodiskutovány,
a s přihlédnutím na kazašskou stranu budou tato omezení buď snížena, nebo odstraněna.

Podle údajů kazašského Ministerstva zemědělství činil za prvních 7 měsíců roku 2022 obrat agrárního zahraničního obchodu mezi Čínou a Kazachstánem 412,5 milionu USD, což je zvýšení o 46,7 %. Vývoz kazašských zemědělských produktů vzrostl o 62,2 % na 280,4 mil. USD a stejně tak se zvýšil dovoz z Číny do Kazachstánu, a to o 22,2 % a činil 132,1 mil. USD.

 

Zpracoval:

Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství
Tel: +7 701 515 0541, E-mail: artom_lukasov@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem