přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Situaci v zemědělsko-potravinářských podnicích ve Vietnamu vážně komplikuje Covid

13.8.2021

Devatenáct provincií na jihu Vietnamu hlásí velké výzvy v zemědělské výrobě v důsledku ohnisek covidu a přísného sociálního distancování, což by mohlo vést k nedostatku potravin. Region delty Mekongu je po celá desetiletí významnou světovou zásobárnou rýže, centrem akvakultury a tropického ovoce.

Společnosti zabývající se chovem ryb (pangasiů apod.) zaznamenaly na jihu Vietnamu pokles výrobní kapacity o 60–70 %, přičemž cíl exportu ve výši 9 miliard USD pro letošní rok podle zprávy ministerstva zemědělství a rozvoje venkova asi nebude splněn. Přispět k tomu může i zpřísnění dovozu mražených aqua produktů do Číny.

Zemědělci nemohou mnohdy dodávat maso, ovoce a zeleninu z důvodu omezených možností dopravy. Dopravu komplikuje šíření covidu i komplikovaná karanténní opatření na hranicích jednotlivých provincií. Export ovoce a zeleniny by mohl meziročně klesnout o 30 %.

Mnoho masokombinátů bylo nuceno zavřít provoz, protože nemohou udržet pracovníky trvale v provozovnách v tzv. módu „jez, spi a pracuj“ a většina zaměstnanců není očkovaná. Např. ve významné společnosti Vissan bylo před týdnem 43 pozitivně testovaných pracovníků a výroba byla dočasně pře-rušena. Plně očkovaných obyvatel Vietnamu je aktuálně 1 %, alespoň jednu dávku dostalo 10 % obyvatel.

Epidemie covidu se ve Vietnamu rozšířila až na začátku letošního června a továrny mohou po zbytek roku čelit mnoha výzvám, přičemž potravinový dodavatelský řetězec může být značně narušen. Významný je např. nedostatek vepřového masa na místním trhu. V obchodech velkých měst je možné vidět stále více produktů ze zahraničí (ovoce, mléčné výrobky, maso, trvanlivé potraviny).

Vláda opožděně hledá řešení na podporu zemědělců a udržení výroby v chodu: Všichni lidé ve výrobě by měli být očkováni, měly by být prodlouženy krátkodobé půjčky, továrny by měly dostat slevu na elektřinu.

Zpracoval: Ing. Luboš Marek, místní spolupracovník MZe ve Vietnamu, tel: +84 904 099 562, e-mail: commerce_hanoi@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem