přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rusko zvažuje zavedení speciální daně u sladkých nápojů

2.7.2021

Téma vyššího zdanění sladkých nápojů je v Rusku aktuální již po několikáté. Aktuálně jsou posuzovány dvě varianty – zavedení procentní daně („akcízu“) z ceny nápoje nebo daně odvíjející se od množství obsaženého cukru. Jedná se o iniciativu ruské vlády, kterou ale příliš nepodporuje ministerstvo zemědělství ani výrobci nápojů.

Ruská vláda si od případného opatření slibuje zvýšení příjmů do rozpočtu v hodnotě 10-20 miliard rublů, což může být jedním z hlavních motivačních faktorů. Zároveň je tato iniciativa odůvodňována ochranou zdraví obyvatel.

Ministerstvo zemědělství RF oponuje a obává se negativního vlivu na celý trh. Zavedení daně a snížení spotřeby by ovlivnilo nejen samotné výrobce, ale také trh cukru. Dále pak hrozí, že regulace pomůže k růstu výroby na nelegálním trhu. Samotní výrobci argumentují, že zavedení vyšší daně na sladké nápoje se neosvědčilo ani v zahraničí, jelikož země, kde takové opatření bylo zavedeno, došlo po nějaké době k jeho zrušení. To se týká např. Finska, Norska či Dánska. Nyní budou probíhat analýzy a jednání, na základě kterých se Rusku následně rozhodne o případné regulaci trhu sladkých nápojů.

 

Rusko se potýká s další vlnou pandemie

Posledních několik týdnů rostou počty nakažených Covid-19. Nejhorší je situace v Moskvě, ale problematické jsou i další regiony, situace je ovlivněna především šířením nových mutací. Denní přírůstek nakažených k 1. červenci byl 23 543 za celé Rusko a z toho 7 597 v Moskvě. Vedení Moskvy а řady dalších ruských regionů opět zavedlo některá omezující opatření. Byly uzavřeny foodcourty a dětská centra v obchodních domech, restaurace nemohou po 23 hod. přijímat hosty, jsou rušeny akce s velkým množstvím účastníků atp. Zároveň bylo zavedeno povinné očkování pro osoby starší šedesáti let, úředníky a pracovníky v některých službách (např. v kosmetických službách, dopravě, stravování a další).

Hranice Ruska jsou od března 2020 pro cizince až na výjimky stále uzavřené, mezinárodní linky jsou realizovány v omezeném režimu.

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem