přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rusko prodloužilo potravinářské sankce do 31. prosince 2021

27.11.2020

Ruský prezident podepsal dekret, kterým jsou potravinářské sankce neboli embargo na dovoz potravin prodlouženy o další rok, do 31. prosince 2021.

Sankce trvají od 6. srpna 2014 a spočívají v zákazu dovozu mléčných, masných výrobků, ryb, ovoce, zeleniny a některých dalších potravin do Ruska ze zemí Evropské unie, Spojených států Amerických, Kanady a dalších zemí, které uplatňují sankce vůči Rusku.

 

Iluze zlevňování piva v Rusku

V letošním roce došlo dle statistik v Rusku ke zlevnění piva v lahvích a plechovkách, nicméně jen opticky. Výrobci totiž zmenšují obaly, aby se ceny za jednotku nemusely zdražovat. Ve spotřebním koši pivo zlevňuje, ale fakticky dostane zákazník méně.

Podle výzkumů společnosti Nielsen je alkohol jediným potravinářským zbožím v Rusku, které letos za prvních osm měsíců vykázalo snížení cen (o 0,9 %). Ačkoliv vodka a další alkoholické nápoje se zdražily, pivo zlevnilo o 2 %. Z hlediska objemu představuje pivo 84 %, ve finančním vyjádření pak 44 % v kategorii „alkohol“. Problém je v tom, že zlevnění je pouze optická iluze způsobená zmenšováním objemu lahví a plechovek. Lahev či plechovka piva jsou v průměru za kus opravdu levnější (aktuálně 63,9 rublů) než loni (65,3 rublů), ale v přepočtu na litr je cena naopak o půl procenta vyšší než loni. Podle oficiálních údajů ruského Rosstatu byla v období ledna-srpna průměrná cena za litr piva 115,2 rublů.

Od roku 2012 do roku 2018 došlo ke zmenšení obalů potravin v Rusku o 7-20 %. Např. u mléka už jsou standardní krabice či lahve s objemem 920-985 mililitrů nebo tabulka čokolády běžně váží 90-95 gramů. V případě piva se PET lahev piva dostala z původního 1,5 litru na 1,33 litru, u plechovky nebo skleněné lahve se půllitr zmenšil na 0,46-0,48 litru.

Tzv.„downsizing“ neboli zmenšování objemu zboží je v posledních letech v Rusku mezi výrobci velmi populární trend. Proto se začínají objevovat iniciativy, které žádají, aby obchodní řetězce povinně uváděly nejen cenu za kus, ale i přepočet na základní jednotku objemu. Zákazníci jsou tímto přístupem často klamáni, protože si nevšimnou, že obaly potravin se nenápadně zmenšují.

 

Covid-19 v Rusku – pokračující růst

Denní přírůstek k 27. listopadu činil 27 543 nových případů v celé zemi. Nakažení nejrychleji přibývají v Moskvě, kde bylo naposledy zaznamenáno téměř 7,9 tis. nových případů za den. Dochází k přetížení nemocnic a nedostatku zdravotnického personálu, a to především v regionech.

Veškerá omezující opatření v Moskvě byla prodloužena do 15. ledna. Např. studenti vysokých škol jsou převedeni na distanční výuku; restaurace a bary musí být mezi 23 a 6 hod. uzavřeny; nesmí se pořádat vánoční trhy, exkurze a další akce spojené s větším množstvím osob. Kina a koncertní sály mohou fungovat jen za podmínky, že bude zaplněno max. 25% kapacity; sportovní zápasy se mohou konat s diváky jen po předchozím odsouhlasení, důchodci starší 65 let a chronicky nemocní mají zákaz vycházení. Většina úřadů a firem pracuje z domova. Každý region upravuje opatření v závislosti na situaci individuálně. Plošně v celém Rusku platí povinnost nošení roušek a rukavic v obchodech, hromadné dopravě a dalších uzavřených prostorech.

Rusko má vzájemně otevřené hranice země pouze s některými vybranými státy (např. Turecko, Tanzanie, Velká Británie, Bělorusko, Kazachstán a další), ale cestující z ostatních zemí (včetně České republiky) až na výjimky do Ruska stále mají zakázaný vstup. Většina mezinárodních letů zůstává zrušena. ČSA obnovily lety na lince Praha – Moskva – Praha dvakrát týdně (středa a neděle), které jsou aktuálně platné do 20. prosince. Aeroflot provozuje dvakrát týdně jednosměrnou linku z Moskvy do Prahy (čtvrtek a sobota).

 

Pro další informace ohledně agrární spolupráce kontaktujte zemědělskou diplomatku N. Hruškovou (+420 702 169 426, nikolahruskova@mzecz).

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem