Produkce drůbežího masa ve Spojených arabských emirátech stále roste

14. 1. 2022

Díky rychlému obnovení ekonomiky v Emirátech a robustnímu nárůstu stavebních projektů má sektor produkce drůbežího masa růst i nadále v roce 2022.

Říkáte si, co má růst stavebních projektů a obnova ekonomiky společného se spotřebou drůbežího masa? Má to jednoduchou, spíše regionálně specifickou odpověď.

Největším spotřebitelem kuřecího masa v Emirátech je totiž především pracovní komunita, která pracuje na místních stavebních projektech. Jelikož tato komunita tvoří velkou část obyvatel v Emirátech, jejich obliba v kuřecích čtvrtkách tvoří základ pro růst tohoto sektoru. Jen pro představu, 98 % drůbežího exportu z USA do SAE jsou právě kuřecí čtvrtky. Spojené arabské emiráty tak mohou dál pokračovat v obnově a modernizaci této produkce.

Nicméně v zemi s malou plochou zemědělské půdy a s velmi nízkými srážkami není neustálé rozšiřování farem lehké. I když je soběstačnost Emirátů v produkci vajec a drůbežího na poměrně vysoké úrovni, stále se neobejdou bez importu základních potřeb, jako jsou krmiva, veterinární produkty nebo potřebné technologie. Současný trend zdravé výživy a hlídání jednotlivých praktik farmářů jejich práci také neulehčuje. To si ale dovolím říct, není v tomto regionu na škodu.

I tak ale Emiráty importovaly přes 415 000 metrických tun drůbežího masa a odhaduje se minimální růst na 445 000 mt v roce 2022.

Místní sektor musí kromě vysoké poptávky bojovat také se zvýšením výrobních a procesních cen. Jen mezi lety 2019 a 2021 stoupla cena krmných obilovin o 55 %. Jak bylo zmíněno výše, kuřecí je nejvíce oblíbeno komunitou s nízkými příjmy. Proto by velké zdražení mohlo znamenat problémy v širším spektru místní ekonomiky. Vláda tak zastropovala cenu čerstvého kuřecího masa v obchodech. Podmínky tak firmy nutí podniky zvyšovat objemy s nižší profitabilitou na kilogram. Ceny drůbežího masa se tak mezi lety 2020 a 2021 nezměnily o více jak 0,5 %. I tak na místním trhu emirátské podniky soupeří s levnějším dovozem převážně ze Saúdské Arábie a Brazílie.

Nucené modernizace farem s vyšší efektivitou hospodaření a také vyšší spotřeba drůbežího masa v regionu tak přináší obchodní příležitosti pro české firmy z tohoto sektoru.

 

Zpracoval:
Lukáš Zamrzla
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Abú Dhabí
Mobil:+ 420 602 768 207, E-mail: lukas_zamrzla@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.