Prodloužení zákazu vývozu mléka a mléčných výrobků v Srbsku

4. 11. 2022

Nová srbská vláda, která 26. 10. 2022 obdržela důvěru Skupštiny Srbije (parlamentu), na jednom ze svých prvních zasedání prodloužila o další měsíc zákaz vývozu mléka a mléčných výrobků do zahraničí.

Výjimku z tohoto zákazu mají pouze Severní Makedonie a Albánie jako členské státy iniciativy „Open Balkan“. Zákaz vývozu mléka a mléčných výrobků byl zaveden 30. září, protože v průběhu září se začal projevovat nedostatek UHT mléka, které mělo omezenou maloobchodní cenu, tak i čerstvého mléka. Příčin této situace bylo více - jak snížení stavů mléčného skotu a tím také produkce mléka z důvodu nízkých výkupních cen a vysokých nákladů na krmiva a energie, tak i vládní omezení maloobchodní ceny UHT mléka s 2,8 % tuku. Toto omezení ceny mléka přispělo k destabilizaci situace, protože se mlékárny snažily více mléko vyvážet anebo vyrábět ziskovější výrobky. Situace na trhu s mlékem přinutila Srbsko ve zvýšené míře dovážet především UHT mléko za zahraničí, a tak se na pultech srbských obchodů objevilo i české mléko z mlékárny Kunín. Ta patří francouzské společnosti Lactalis, která má v Srbsku svou mlékárnu s rozvinutou distribuční sítí, a proto mohla rychle a snáze reagovat na vzniklou situaci na trhu. Nyní je situace v maloobchodní síti již stabilní a k dostání je jak dovozové UHT mléko, tak i domácí čerstvé mléko. Vláda také na stejném zasedání stanovila novou maximální cenu cukru krystal, kterou zvedla na 0,98 EUR/kg z předchozí ceny 0,94 EUR/kg.

 

Srbsko vyčlení dotace na produkci cukrové řepy

Podle informací deníku „Politika“ prohlásil srbský prezident Vučić, že stát bude dotovat pěstování cukrové řepy a pro tyto účely bude v rozpočtu vyčleněno 6,8 mil. EUR. Tato dotace reaguje na rostoucí ceny obilovin a na skutečnost, že letos bylo v Srbsku cukrovkou oseto o 10 000 hektarů méně než v předchozím roce. I přes letošní snížení oseté plochy odborníci očekávají, že Srbsko bude mít dost cukru jak pro vlastní potřebu, tak i pro vývoz. Podpora pro navýšení ploch osetých cukrovkou je tak pravděpodobně i reakcí na nedostatek cukru v zemích EU a očekávanou potřebu dovozu do EU. Největší srbská cukrovarnická společnost „SUNOKO“, která v Srbsku provozuje cukrovary v lokalitách Vrbas, Pečinci a Kovačica, očekává, že z letos nasmlouvaných osetých 18 500 hektarů zpracuje kolem jednoho miliónu tun suroviny a vyrobí 160 000 tun cukru. Na výkup cukrové řepy pro příští rok tato společnost nabídla cenu 52 EUR za tunu zpracovatelné suroviny a s ohledem na letošní sucho, které způsobilo problémy farmářům, také podporu 100 EUR/ha oseté plochy.

 

Zpracoval:

Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.