Pozastavení platnosti dodatečných cel mezi EU a USA

12. 3. 2021

V minulém týdnu jsme informovali o dohodě mezi USA a UK ohledně pozastavení platnosti dodatečných cel uvalených v souvislosti se spory ohledně dotací pro Airbus a Boeing. A o pár dní později oznámili vyjednavači EU i USA, že se dohodli na obdobné 4měsíční suspenzi těchto cel s účinností od čtvrtka 11. března.

Tento krok je třeba vnímat jako pozitivní obrat v oblasti obchodní politiky v řádu několika týdnů po nástupu prezidenta Bidena do funkce. Na české exportéry tento krok pravděpodobně nebude mít zásadní dopady, neboť vývozy z ČR nebyly těmito dodatečnými cly výrazně zasaženy. Můžeme však očekávat zvýšení obousměrného vývozu produktů, jejichž cenu cla nutně zvýšila. Jedná se např. o víno z Francie nebo Španělska, americký burbon a whisky.

Vývoz vín z ČR do USA zaznamenal v loňském roce meziroční nárůst o 170 % na hodnotu přes 11 mil. Kč. Naopak francouzská vína zaznamenala meziroční propad o více než 20 % a u španělských vín vývoz mezi lety 2019 a 2020 poklesl o téměř 10 %. Zde je ale třeba v úvahu vzít nejen dopad dodatečných cel (uvalených v říjnu 2019), ale také uzavření restaurací a barů v důsledku covid-19.

Přes rozvolnění opatření proti covid-19 v Texasu si řetězec H-E-B ponechává povinnost nošení roušek

Republikánský guvernér Greg Abbot minulý týden vydal výkonné nařízení, kterým ruší povinnost nošení roušek v celém státě a zvýšil kapacitu využití všech prostor na 100 %. Tento kontroverzní krok vyvolal u jedné části obyvatel nadšení, u druhé pak masivní vlnu odporu a kritiky. Texas je stále po Kalifornii druhým nejvíce zasaženým státem co do počtu nových nakažení, denní průměr stále překračuje 5 tis. případů.

Místní potravinářský řetězec H-E-B, který má v Texasu 340 obchodů, v úterý 9. března oznámil, že i nadále bude vyžadovat nošení ochranných prostředků dýchacích cest od vlastních zaměstnanců, ale samozřejmě i od zákazníků. Pro zákazníky bez ochrany bude poskytovat zdarma jednorázové roušky. Ve svém prohlášení H-E-B lituje zrušení povinnosti nošení ochrany dýchacích cest, protože to vyvíjí enormní tlak na maloobchodníky, aby sami uplatňovali a vyžadovali opatření, která vzbuzují negativní i pozitivní emoce. Zákazníkům, kteří se pravidlům nepodřídí, nebude nákup umožněn, a proto řetězec doufá v porozumění ze strany nakupujících.

Covid-19 v USA – aktuální situace

Přes stále klesající trend nových nakažení se v tomto týdnu denní průměry pohybují nad 50 tis. případů. Celkový počet nakažení ke konci tohoto týdne pravděpodobně překročí hranici 30 mil. a počet úmrtí cca 545 tis.

Ke čtvrtku 11. března bylo alespoň jednou dávkou naočkováno již 63 mil. obyvatel, z toho 33 mil. je již plně očkováno oběma vakcínami Pfizer nebo Moderna, případně jednou vakcínou Johnson & Johnson. Průměrný denní počet podaných vakcín stále roste a nyní se pohybuje okolo 2,17 mil.

Opatření na vnější hranici jsou dlouhodobě beze změn – do USA se kromě občanů nebo lidí s povolením k pobytu dostanou cizozemci pouze na základě velmi omezených výjimek. Bližší info lze dohledat na tomto pravidelně aktualizovaném odkazu.

 

Zpracoval: P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.,
Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.