přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Poprvé v historii je konzumentů marihuany v USA více než kuřáků tabáku

16.9.2022

V průzkumu agentury Gallup provedeném v červenci letošního roku uvedlo 16 % respondentů, že kouří pravidelní marihuanu, což je více než 11 % dotázaných, kteří kouří tabákové cigarety.

Tento výsledek lze přičíst desetiletím trvající kampani proti tabáku v USA a řadě úspěšných snah o legalizaci marihuany v jednotlivých státech. Není tak vyloučeno, že konopný sektor pomalu vytlačuje slábnoucí moc kdysi mocného tabákového průmyslu.

Spotřeba cigaret v USA klesá od 60. let 20. století, kdy zpráva poradního výboru vysokého úředníka pro veřejné zdraví (Surgeon General of the United States) varovala, že cigarety jsou návykové a způsobují rakovinu. V následujících desetiletích řada vládou financovaných kampaní proti kouření v kombinaci se zdaněním tabákových výrobků, povinnými zdravotními varováními a omezeními balení postupně snižovala prodej cigaret. Producenti tabákových výrobků tak začali s vývojem nových produktů v různých modifikacích, např. vaping.

Nárůst užívání marihuany je novějším jevem. V průzkumu agentury Gallup z roku 1969 přiznala pouhá 4 % Američanů, že někdy marihuanu vyzkoušela. Toto číslo rychle rostlo v průběhu 70. let, ale během vrcholící války proti drogám na konci 80. a v 90. letech se ustálilo přibližně na 30 %. V posledním desetiletí, kdy jednotlivé státy USA začaly legalizovat konopí pro rekreační účely, začalo s marihuanou experimentovat stále více Američanů. Nyní téměř polovina účastníků průzkumu uvádí, že tuto drogu někdy vyzkoušela.

Prvním státem, který legalizoval konzumaci marihuany, bylo Colorado v roce 2012. Nyní, o deset let později, je marihuana legální v 19 amerických státech, Washingtonu D. C. a na Guamu. Další dva státy (Jižní Dakota a Maryland) dají šanci o legalizaci rozhodnout v nejbližších volbách v listopadu. Příliv nových uživatelů konopí je výzvou pro stávající i nové společnosti v tomto sektoru, který se odhaduje na 30 - 40 mld. USD.

Hrozba stávky na železnicích v USA by ochromila dopravu obilovin

V pátek 16. září je možný termín pro zahájení generální stávky na železnicích po celých spojených státech. Jak osobní, tak i nákladní dopravě, hrozí odstávka, pokud nedojde k dohodě o nové smlouvě mezi National Carriers' Conference Committee, která zastupuje přední železnice v USA, a 12 odborovými svazy, které naopak reprezentují přes 140 tis. zaměstnanců železnic.

Přeprava celé čtvrtiny obilovin připadá právě na železniční dopravu. A pokud jde o obiloviny na export, tak přes 40 % jejich objemu míří do přístavů právě po železnici. Vzhledem k tomu, že jeden železniční vagón obsahuje tolik pšenice, že by se z ní dalo vyrobit více než 250 tis. bochníků chleba, nebo tolik kukuřice, která by vykrmila 37 tis. kuřat, jsou nákladní železnice důležitým článkem v řetězci dodávek obilí. Železniční přeprava je využívána primárně pro kukuřici, sóju a pšenici.

Nejasná situace ohledně dohody o nové smlouvě již od konce srpna přidělává vrásky producentům, přepravcům, obchodníkům i zpracovatelům. Problémem není pouze obilí na export, ale i do závodů na zpracování na biopaliva. Pokud se vlaky opravdu zastaví, je třeba řešit co s nebezpečným nákladem, jako jsou například hnojiva.

Situace je v době psaní této zprávy natolik závažná, že se jí začíná věnovat i americký Kongres a prezident Biden. Legislativní pravomoci jsou v této situaci zatím omezené, legislativci a prezident ale mohou svou vahou napomoci nalezení kompromisu mezi provozovateli a zaměstnanci železnic. Podle posledních informací je velmi blízko dosažení prozatímní dohody, která by odvrátila zastavení přepravy od pátečního rána. Tuto dohodu bude ale třeba potvrdit domluvou nad dlouhodobým řešením.

 

Zpracoval: 

P. Ježek
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C.
mob.: +1 202 507-3859
mob. ČR: +420 601 558 079
petr_jezek@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem