Peking varuje importéry před zbožím ze zemí zasažených COVID-19

2. 10. 2020

Pekingský úřad pro obchod tento týden poukázal na skutečnost, že čínské celní úřady opakovaně nalezly stopy COVID-19 na zásilkách chlazeného zboží od zahraničních společností, které se stále potýkaly s novými případy infekce.

Z toho důvodu pekingský úřad vyzval čínské importéry, aby důsledně sledovali nákazovou situaci v zahraničí a aby se aktivně vyhýbali odběru chlazených produktů ze silně zasažených zemí. Kromě toho mají zlepšit kontrolní a reportovací mechanismy. Ačkoli se nejedná o přímé nařízení, dá se očekávat, že si importéři vezmou toto doporučení k srdci.

Aktuálně byl pozastaven dovoz mraženého masa z dalšího brazilského závodu na zpracování masa poté, co byly stopy COVID-19 zjištěny na jejich zásilce. Zákaz dovozu je platný od čtvrtka na dobu jednoho týdne. Závod je vlastněn společností Minerva SA, která je největším exportérem hovězího masa v Jižní Americe. Kromě toho jsou momentálně pozastaveny vývozy do Číny z dalších sedmi brazilských maso zpracujících závodů, přičemž část z nich k tomuto kroku přistoupila dobrovolně.

V případě vývozu hovězího masa do Číny slaví menší úspěch Argentina, které se ho letos nejspíš podaří vyvézt do Číny stejné množství jako v roce loňském (870,000 tun), tedy v době před pandemií. Čína se na vývozech argentinského hovězího loni podílela zhruba ze 75 %.  V průběhu minulého měsíce pozastavilo kvůli koronaviru své vývozy do Číny sedm argentinských maso zpracujících závodů. Pandemie však neměla na vzájemný obchod obou zemí větší dopad, naopak došlo spíše k utužení diplomatických vztahů.

 

Kanadě se nedaří vyvézt ženšen do Číny

Kanada je po Číně druhým největším vývozcem ženšenu na světě, jeho hlavními příjemci jsou Čína (přes Hongkong), Singapur a Taiwan. Ženšen je v Číně využíván v rámci tradiční čínské medicíny a poptávka po něm nadále trvá, někteří dokonce očekávají, že v důsledku současné pandemie a většího důrazu na lidské zdraví poptávka po něm v budoucnu ještě vzroste. Problémem jsou omezení v letecké přepravě, které znemožňují kupcům zkontrolovat kvalitu produkce, což je pro mnohé nezbytný předpoklad pro uzavření obchodu. Kanadě stále zbývá na prodej více než 800 tun ženšenu, což představuje přibližně 20 % loňské úrody. Se stejným problémem se potýkají také obchodníci v USA.

 

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, Mob.: +420 702 176 276, ondrej.placek@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.