přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Oživení výroby v továrně cukrovinek Lasta v Bosně a Hercegovině

13.8.2021

Jak uvedl server „e-Kapija“, v těchto dnech se dokončuje investice do modernizace výrobního provozu společnosti Lasta v Čapljině v Bosně a Hercegovině. Tuto zkrachovalou společnost koupil koncem roku 2019 Petar Čorluka, majitel společnosti Violeta z města Gruda v Bosně a Hercegovině.

Probíhá montáž posledních strojů, které dodaly italské, německé a švýcarské společnosti, a v blízké době se očekává zahájení zkušebního provozu. Společnost Lasta tak bude opět vyrábět různé keksy a další cukrovinky, díky nimž byla známá. Opětovné zahájení výroby by tak mohlo být příležitostí i pro české dodavatele sušeného mléka, které se při výrobě těchto cukrovinek používá.

Růst výrobních cen v srbském zemědělství

V těchto dnech oznámil srbský Republikový statistický úřad, že v měsíci červnu tohoto roku v Srbsku vzrostly výrobní ceny v zemědělství a rybářství v průměru o 30,2 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku. Největší vliv na tento nárůst měly ceny průmyslových rostlin (například: slunečnice, řepka, cukrová řepa…), které vzrostly o 53,4 %, a cena žita, která vzrostla o 35,7 %. Vlna vysokých teplot, která postihla Srbsko v těchto dnech, má také dopad na očekávanou úrodu kukuřice. Odhaduje se, že Srbsko, které je jinak tradičním vývozcem kukuřice, nebude mít z letošní úrody kapacity na vývoz a je otázka, zda sklizené množství bude stačit alespoň pro domácí spotřebu. Tato skutečnost se pravděpodobně projeví v dalším navýšení cen nejen u kukuřice, ale i dalších plodin, které se používají do krmných směsí pro dobytek. Zvyšování nákladů na výživu zvířat spolu se zatím přetrvávajícími nízkými cenami masa může mít dopad na snižování počtu chovaného dobytka, a to se může projevit i nižšími nákupy jalovic z České republiky.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem