Nedostatek UHT mléka s 2,8 % tuku v Srbsku

9. 9. 2022

V těchto dnech se v srbské maloobchodní síti projevil nedostatek litrového balení UHT mléka s 2,8 % tuku, které je nejžádanějším druhem. Výpadek byl způsoben nejen menší produkcí mléka v letních měsících, kdy Srbsko zachvátila vlna veder a snížila se dojivost mléčného skotu, ale také trvale se snižujícími stavy mléčného skotu.

V porovnání se stavem před 10 lety jsou nynější stavy o 55 000 dojnic nižší, a to znamená denně o 700 000 litrů mléka méně. Z důvodu nízké výkupní ceny, která byla donedávna kolem 0,30 EUR, a enormnímu nárůstu cen krmiv se během posledního roku řada chovatelů rozhodla snížit stavy.

K určité destabilizaci trhu přispělo i vládní nařízení, které z důvodu dopadu růstu cen základních potravin na obyvatelstvo stanovilo maximální maloobchodní cenu právě pro litrové balení UHT mléka s 2,8 % tuku na 0,97 EUR. Řada mlékáren tak více prodávala své výrobky do zahraničí, nebo dodávala na trh mléka např. s vyšším podílem tuku, u kterých nebyla omezena maximální cena.

Na vzniklou situaci srbská vláda reagovala na svém zasedání v úterý 6. 9. 2022, kdy zvýšila maximální maloobchodní cenu UHT mléka na 1,10 EUR za balení jeden litr, stanovila nižší povolenou obchodní marži a zároveň dočasně zakázala vývoz syrového a pasterizovaného mléka. Opatření je v platnosti prozatím do 30. září tohoto roku a zákaz vývozu se nevztahuje na Severní Makedonii a Albánii, se kterými Srbsko podepsalo „Dohodu o mechanismech potravinového zabezpečení na západním Balkáně“. Lze očekávat, že kromě krátkodobě zvýšené poptávky po mléce (Česká republika do Srbska tradičně dodává především sušené mléko), může do budoucna vzniknout i zvýšená potřeba po obnově stád mléčného skotu. To by mohla být z dlouhodobého hlediska příležitost pro české chovatele mléčného skotu a firmy zabývajícími se dodávkami genetického materiálu.

V rámci iniciativy „Open Balkan“ podepsána Dohoda o mechanismech potravinového zabezpečení na západním Balkáně

Ministři zemědělství Srbska Branislav Nedimović, Severní Makedonie Ljupčo Nikolovski a Albánie Frida Krifca v rámci iniciativy „Open Balkan“ podepsali 2. 9. 2022 za přítomnosti prezidenta Srbska, premiérů Albánie, Severní Makedonie, Černé Hory a předsedy Rady ministrů Bosny a Hercegoviny „Dohodu o mechanismech potravinového zabezpečení na západním Balkáně“.

Jejím cílem má být zabránit nedostatku základních zemědělských komodit a potravin na trzích zúčastněných zemí. Dohoda předpokládá vzájemnou výpomoc v případě přerušení zásobovacích řetězců. Pro konkrétní potraviny pocházející ze signatářských zemí budou v souladu s dohodou zrušena veškerá množstevní omezení a opatření ve vzájemném obchodě a bude zároveň zakázán reexport dotčených produktů do třetích zemí. Dohoda se aktuálně vztahuje na: kukuřici, pšenici, špaldu a mouky z nich, mléko a mléčné výrobky, bílý cukr, slunečnicový olej, těstoviny, ovoce, zeleninu a maso. Státy se také zavázaly, že během následujících 90 dní společně zmapují své skladovací kapacity. Dohoda byla podepsána na dobu pěti let a poté bude automaticky prodlužována na roční období, pokud nebude některou ze zemí vypovězena.

Zpracoval:
Vladimír Váňa
zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Bělehradě
Tel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.