přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Redistribuční online supermarket ve Velké Británii

20.5.2022

Diskontní prodejce potravin Motatos letos v červnu zavede ve Velké Británii svůj model redistribučního supermarketu, který bude zákazníkům nabízet za snížené ceny přebytečné zásoby od řady velkoobchodníků a distributorů.

Švédský maloobchodní prodejce bude jedním z několika online supermarketů nabízející přebytečné zásoby, které již ve Velké Británii existují, a umožní spotřebitelům nakupovat výrobky, u nichž by jinak hrozilo, že skončí na skládce.

Tento supermarket, který je v Evropě známý pod názvem Matsmart, vznikl ve Švédsku v roce 2014 a později expandoval do Dánska, Finska a Německa. Spolupracuje s ním již řada distributorů ve Velké Británii, včetně společností Wholegood a Pricecheck.

Produkty v nabídce online supermarketu nebudou zahrnovat čerstvé, chlazené ani mražené produkty. Supermarket se bude zaměřovat na velká balení, nápoje, potřeby pro domácnost, domácí zvířata a kosmetiku. Výrobky prodávané tímto supermarketem jsou často považovány za nevhodné pro jiné maloobchodní prodejce například z důvodu změny obalu, sezónních změn nebo krátké doby trvanlivosti.

Dodávky zboží ze supermarketu obvykle trvají jeden až tři pracovní dny, přičemž poplatky za dopravu jsou závislé na počtu krabic potřebných k zabalení objednávky. U objednávek s vyšší hodnotou je nabízena možnost doručení zdarma.

Motatos pracuje se všemi typy nadbytečných zásob nebo příležitostí k předcházení vzniku odpadu v dodavatelském řetězci, včetně výrobků s končící životností, výrobků s poškozeným obalem a přebytečných materiálů.

Zdroj

 

Bývalý generální ředitel společnosti Sainsbury's: Konec levných potravin v UK

Bývalý generální ředitel společnosti Sainsbury's Justin King prohlásil, že zlatá éra levných potravin ve Spojeném království skončila, protože se již tak vysoké výdaje za potraviny neustále zvyšují. Přestože společnosti Tesco a Sainsbury's hlásí dvojnásobné až trojnásobné zvýšení zisků, King prohlásil, že supermarkety nemohou zcela absorbovat zvýšené náklady ani ochránit spotřebitele před nárůstem cen.

King v pořadu Today rozhlasové stanice BBC Radio 4 řekl: „Zisky supermarketů jsou samozřejmě v kontextu rozpočtu každé domácnosti velké, ale marže v supermarketech se pohybují kolem 3 %. To znamená, že i kdyby supermarkety nevytvářely zisk vůbec žádný, nebyly by ve skutečnosti schopny snížit nákladovou inflaci.“

Zpráva přichází v době, kdy růst indexu spotřebitelských cen potravin dosáhl 5,9 %, což je nejvyšší hodnota od prosince 2011. Minulý týden Bank of England rovněž uvedla, že inflace pravděpodobně překročí 10 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1982.

King dále uvedl: „Máme za sebou možná zlatou éru. V průměru utrácíme za potraviny mnohem méně v poměru k rozpočtu domácností než téměř kdykoli v historii, a to po dlouhém, mírném poklesu, takže předpokládám, že dlouhodobě budeme svědky zvyšujícího se podílu výdajů na potraviny. Z historického hlediska nebude ve skutečnosti tak vysoký, ale bude vyžadovat změny v prioritách výdajů domácností.“

King však dodal, že zásadní roli v tom, aby rodiny s nízkými příjmy mohly pokrýt rostoucí účty za potraviny, má vláda.

Zdroj

 

Zpracovali:
Paul Wilkins a Tibor Angyal
Místní zástupci ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii
tel.: +44 749 533 9811, e-mail: uktrade@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem

Odstávka

Vážení uživatelé,

v období od 1.7.2022 od 16:00 hod do 10.7.2022 dojde k plánované generální odstávce systémů a aplikací MZe z důvodu nutné aktualizace. V tomto termínu nebude dostupný portál eAGRI, systémy a aplikace a nebude se k nim možné přihlásit. Více informací zde

Váš HelpDesk MZe

Novinky

Registry a aplikace

Kalendář