Opatření proti plýtvání potravinami v britských domácnostech

21. 11. 2022

Plýtvání potravinami stojí domácnosti v UK průměrně 730 GBP (20 tis. Kč) ročně, a přestože se maloobchodníci snaží přijímat opatření, která mají zákazníkům pomoci co nejvíce omezit plýtvání, je třeba udělat více. To vyplývá z nejnovějšího průzkumu společnosti WRAP.

Průzkum zjistil, že jsou přijímána opatření týkající se způsobu označování potravin ze strany maloobchodníků a producentů potravin, která mají pomoci zabránit plýtvání potravinami v domácnostech, ale že je potřeba se na tuto oblast dále soustředit.

Průzkum hodnotil postupy v jedenácti velkých britských supermarketech proti plýtvání a jejich opatření, které vyplývají z pokynů pro osvědčené postupy, které byly vypracovány ve spolupráci s Agenturou pro potravinové standardy a Ministerstvem zemědělství a životního prostředí UK (DEFRA).

Zvláštní pozornost byla věnována datům na etiketách, minimální trvanlivosti, době použitelnosti, doporučením pro skladování nebo pravidlům pro zmrazování a rozmrazování apod., tedy důležitým prvkům, které lidem pomáhají udržet nakoupené potraviny v co nejlepším stavu a využít co nejvíce z nich. Od roku 2019 organizace WRAP například vyzývá k odstranění štítků s datem spotřeby, které jsou na většině nekrájených čerstvých produktů.

Průzkum se také zaměřil na pokrok dosažený od posledního hodnocení v roce 2019. Na základě výsledků byly dále navrženy změny, které by mohly snížit množství potravinového odpadu z domácností nejméně o 350 000 tun ročně.

Ředitelka pro spolupráci a změny ve společnosti WRAP Catherine David uvedla: „Způsob prodeje a označování potravin může mít velký vliv na to, aby lidé lépe hospodařili s potravinami. Vzhledem k rostoucím životním nákladům a cenám potravin je nyní velice důležité pomoci lidem vyhnout se zbytečnému plýtvání potravinami, které u mnoha rodin může přesáhnout 730 liber ročně.

Generální ředitelka Agentury pro potravinové standardy Emily Miles mimo jiné konstatovala, že datum minimální trvanlivosti se týká kvality, což znamená, že potraviny jsou po tomto datu bezpečné ke konzumaci, i když už nejsou v nejlepší kvalitě. U některých výrobků, jako je například čerstvé ovoce, není nutné uvádět datum minimální trvanlivosti. Datum spotřeby je důležité a používá se pouze u potravin, které by se mohly stát nebezpečnými.

Zdroj

 

Zpracovali:
Paul Wilkins a Tibor Angyal
místní zástupci ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii
Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mze.cz

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.