přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Britští zemědělci se mají zapojit do rozsáhlé konzultace k situaci v UK po brexitu

27.1.2023

Pod vedením Komise pro obchod a podnikání Spojeného království byla zahájena první odborná konzultace s cílem nalézt a řešit největší problémy, kterým po brexitu čelí všechna odvětví britské ekonomiky včetně zemědělství.

Firmy se snaží překonat výzvy, které vznikly v důsledku brexitu a jsou umocněné pandemií Covid, narušením dodavatelských řetězců a energetickou krizí.

Podle posledních odhadů kleslo HDP Spojeného království po odchodu z Evropské unie o 5,5 %. V minulém týdnu bylo zveřejněno, že brexit je také příčinou úbytku 330 000 pracovníků z EU, přičemž v některých odvětvích tvoří podíl těchto pracovníků až 8 %.

Konzultace má za cíl zapojit firmy napříč celou britskou ekonomikou. Cílem je, aby výzvy, kterým čelí také zemědělské odvětví, byly začleněny do ekonomických politik pro nadcházející desetiletí. Výsledek konzultací bude obsahovat krátkodobá a dlouhodobá doporučení, bude předložen ministrům a komise bude usilovat, aby vláda návrhy přijala a zavázala se k opatřením na pomoc britské ekonomice. Navržena budou nová vodítka pro budoucí vyjednávání dohod o volném obchodu, aby se zajistilo, že nebudou uzavřeny na úkor britských průmyslových odvětví.

Zdroj

 

Zpracoval:

Paul Wilkins

místní zástupce ČR pro agro-potravinářství ve Velké Británii

Tel.: +44 749 533 9811, E-mail: uktrade@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem