přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Zvýšení vývozu obilovin z Ukrajiny meziročně o 20 %

14.1.2022

Od začátku hospodářského roku 2021/22 do 12. ledna 2022 bylo z Ukrajiny vyvezeno 34 mil. tun obilných plodin, což je o 6,8 mil. tun více než ve stejném období minulého hospodářského roku.

Informovala o tom tisková služba Ministerstva pro agrární politiku a potraviny Ukrajiny. Na zahraniční trhy byla dodána zejména: pšenice - 16,1 mil. tun; ječmen - 5,3 mil. tun; žito - 146,8 tis. tun a kukuřice - 12,1 mil. tun.

Plán na zavedení daně na slazené sycené nápoje

Ukrajina hodlá zavést daň na slazené sycené nápoje, oznámil to Mykhailo Radutsky, předseda Výboru Nejvyšší rady pro zdraví národa. Ještě před novým rokem si Mykhailo Radutsky pozval poslance, ekonomy, odborníky na výživu, pedagogy a zástupce mateřských organizací, aby diskutovali o problematice omezení konzumace slazených sycených nápojů.

„Řada zemí světa již tuto zvláštní daň zavedla, což mělo za následek, že výrobci začali snižovat obsah cukru v nápojích a spotřebitelé (zejména děti a mladiství) začali preferovat vhodnější produkty."- stojí v prohlášení.

Podle ohlasů na sociálních sítích a komentářů v médiích byl návrh dle slov Mykhaila Radutského přijat vcelku kladně.

Nicméně, řada odborníků, a i někteří poslanci by rádi získali na své otázky odpověď. Např. Jak vláda plánuje utratit získané prostředky ze zvláštní daně? Nezavede vláda pod hesly péče o zdraví lidí další daň, která by měla naplnit rozpočet? ️ A jak bude vláda kontrolovat placení zvláštního spotřební daně na tyto nápoje? Po zodpovězení těchto otázek by bylo možné dále diskutovat. 

 

Yegor Reshetnyk
místní zástupce pro zemědělství na Ukrajině
Mobil: +380 99 098 3335, E-mail: czukrexport@metaua

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem