přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Prodloužení zákazu vývozu skotu z Kazachstánu do zahraničí

5.8.2022

Ministerstvo zemědělství Kazachstánu prodlouží zákaz vývozu živého skotu do zahraničí, a to do 28. února 2023. Toto opatření se citelně dotkne chovatelů hospodářských zvířat v Kazachstánu, protože náklady na krmiva, veterinární léčiva a zemědělské stroje rostou rychleji než výkupní ceny masa.

Závody na zpracování masa přitom zůstávají nevytížené a současně s tím roste dovoz uzenin a hotových masných výrobků do Kazachstánu. Např. se
do Kazachstánu v r. 2021 dovezlo 46,9 tis. tun hotových masných výrobků, což je o 22 % více než o rok dříve. Celková hodnota dovozu uzenin za rok činila 109,4 mil. $.

Kazachstán plánuje podporu rostlinné výroby 

Během jednání vlády, které se uskutečnilo dne 18. července 2022, prezident Kazachstánu Kasym Žomart Tokajev vytknul Ministerstvu zemědělství závislost kazašských farmářů na dovozu semen ze zahraničí a nařídil vládě, aby rozvíjela a podpořila primární produkci osiv na základě experimentálních farem. 

Ministr zemědělství E. Karašukeev sdělil, že jeho resort připravuje vypracování samostatné Strategie pro zajištění semen a zemědělských plodin a snižování závislosti na dovozu.

Pro splnění plánovaných úkolů tak v zemi vznikne vědecko-výrobní centrum pro produkci osiv. Pozornost bude podle šéfa ministerstva věnována také zlepšování materiálně technické základny semenářství na všech úrovních. Od příštího roku bude navíc – podle zkušeností z vyspělých zemí – zaveden nový informační systém, který umožní digitálně sledovat kvalitu semen.

Zpracoval:

Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství
Tel: +7 701 515 0541, E-mail: artom_lukasov@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem