přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Kazašská vláda omezuje vývoz cibule ze země

20.1.2023

Meziresortní komise pro zahraniční obchodní politiku Kazachstánu rozhodla o zákazu vývozu cibule ze země, a to na dobu 3 měsíců počínaje 18. lednem 2023.

Důvodem je zabránění masovému vývozu cibule z Kazachstánu do třetích zemí a stabilizace cen u této komodity.

Poptávka po cibuli se zvýšila poté, co došlo v Pákistánu na podzim k záplavám. Pákistán je největším producentem cibule ve světě a v Asii. A nepomohly tomu ani mrazy v Uzbekistánu, který je dalším významným producentem cibule.

Jak kazašské ministerstvo uvedlo, v r. 2022 činila sklizeň cibule v Kazachstánu 1,1 mil. tun. V tuto chvíli má země v zásobách 152,4 tis. tun cibule, což je 14 % z celkového objemu loňské sklizně. Ministerstvo dále uvedlo, že Kazaši ročně spotřebují v průměru 315 tis. tun cibule.

Co s půdní erozí v Kazachstánu?

Podle vyjádření ministra zemědělství Kazachstánu je rozloha zemědělské půdy, která je erozi náchylná, více než 90 mil. ha a z toho 29,3 mil. ha není vhodné k dalšímu využití. Ministerstvo má v úmyslu vytvořit a podporovat taková opatření, aby došlo k zamezení další degradace půdy, např. výsevem jednoletých a víceletých plodin.

Od roku 2022 probíhá digitalizace zemědělských pozemků na ploše 205,4 mil. ha, což je 75 % z celého území republiky (272,5 mil. ha). Digitální zemědělská mapa monitoruje a sbírá data o všech typech zemědělské půdy. Bude obsahovat i informace o kvalitě půdy při řešení problémů ohledně pastvin.

 

Zpracoval:
Artyom Lukasov
zahraniční spolupracovník Ministerstva zemědělství v Kazachstánu
Tel: +7 701 515 0541, E-mail: artom_lukasov@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem