Libanon plánuje postavit dvě nová obilná sila, aby mohl lépe zvládat krize potravinové bezpečnosti

Bylo již oznámeno, že několik zemí a mezinárodních organizací vyjádřilo zájem o financování a podání nabídek na výstavbu nových sil, která budou stát celkem 100 milionů amerických dolarů. Vážný zájem je z Německa, USA, Francie a ze Spojených arabských emirátů.

Výstavba dvou nových sil a jejich uvedení do plného provozu by mohlo proběhnout do jednoho roku. Libanon v červnu tohoto roku obdržel od Evropské banky pro obnovu a rozvoj technickou studii proveditelnosti na výstavbu dvou obilných sil, severně od přístavního města Tripolis a ve východním údolí Bekaa. Vše nasvědčuje tomu, že potřeba vybudovat nová sila jsou skutečně vládní prioritou. Výstavba nového sila v Bejrútu bude ještě nějakou dobu trvat, vzhledem k pomalému soudnímu vyšetřování a prakticky neexistujícímu plánu na odstranění škod po výbuchu a následné rekonstrukci přístavu.  Jediné libanonské obilné silo v bejrútském přístavu je v troskách poté, co tam před téměř dvěma lety explodovaly stovky tun dusičnanu amonného. Výbuch tehdy zabil přes 200 lidí a dalších 6000 vážně zranil.

Libanonský parlament v tomto týdnu odhlasoval půjčku od Světové banky ve výši 150 milionů USD na dovoz pšenice, což předpokládá udržení ceny chleba na stabilní úrovni po dobu nejméně šesti měsíců. Libanonská centrální banka stále dotuje dovoz pšenice, aby udržela stabilní maloobchodní ceny chleba, i přes to, že libanonská libra ztratila za poslední 2 roky více než 90 procent své hodnoty vůči americkému dolaru. Zastavení dovozu pšenice v důsledku ruské války na Ukrajině a prudce rostoucí ceny potravin a paliv vyvolaly v pekárnách paniku, časté jsou i nepokoje a konflikty o částečně dotovaný chléb. Devizové rezervy Centrální banky Libanonu se však rychle zmenšují vzhledem k tomu, že chybí příliv financí do státní pokladny. Celostátním tématem minulých dnů bylo obvinění několika majitelů pekáren z toho, že hromadili dotovanou pšenici na výrobu tradičního arabského chleba,
aby si vytvořili prostor na jeho pozdější prodej za vyšší ceny, čímž by dosáhli vyššího zisku.

Libanonská ekonomika již téměř tři roky kolabuje. Důvodem je po desítky let absence ekonomického plánování spojená s enormní korupcí.

Kontakt:
Ing. Petr Sochor, E-mail: petr_sochor@mzv.cz, Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.