Mise českých ovocnářů v Srbsku

Ve dnech 1. až 3. června 2017 proběhla v rámci projektů PROPED mise Ovocnářské unie ČR, které se účastnili jak představitelé firem (členů unie) a Školkařského svazu tak i zástupci Mendelovy univerzity z Brna a Výzkumného a šlechtitelského ústavu ovocnářského v Holovousích.

První den pobytu českých ovocnářů v Srbsku proběhl v reprezentačních prostorách ZÚ ČR seminář a B2B jednání pod společným názvem „Ovocnářství v ČR a zkušenosti z procesu vstupu do EU“. Akce se setkala s velkým zájmem jak ze strany institucí – např. byli přítomni představitelé Ministerstva zemědělství a vodohospodářství RS, Hospodářská komory Republiky Srbsko -  tak i vysokých škol, velkých zemědělských firem (např. DELTA AGRAR), sdružení ovocnářů i jednotlivých menších výrobců ovoce.

Zástupci českých firem měli možnost představit svou nabídku i přenést účastníkům poptávku po ovoci, které zpracovávají a kterého bude v letošním roce z důvodu jarních mrazů v ČR nedostatek.

Díky dobré spolupráci  ZÚČR Bělehrad s Ministerstvem Zemědělství a vodohospodářství republiky Srbsko měli čeští ovocnáři možnost následující den v doprovodu státního tajemníka Velimira Stanojeviće navštívit Ovocnářský institut v Čačku.  Zde se seznámili nejen s činností institutu, kde byla vyšlechtěna v ČR nejrozšířenější odrůda slivoně „Čačanska lepotica“, ale i s novými odrůdami a ovocnářstvím v tomto kraji (Prohlídka školky, sadů a návštěva ovocnářského družstva „Čačanské jablko.“).  České misi byla i díky přítomnosti pana Stanojeviće, který v Ovocnářském institutu působil a osm let zastával funkci primátora města Čačak, věnována i značná mediální pozornost (odkazy níže). Pozdní oběd na pozvání ředitele Institutu pana Dr. Milana Lukiće byl pak vhodnou příležitostí k neformální diskusi o možnostech vědecké a komerční spolupráce a navázaní B2B kontaktů.

Poslední den mise byl věnován seznámení účastníků mise s ovocnářstvím v oblasti Jižní Banát. Součástí této cesty byla i návštěva obce Kruščica, kde žije česká menšina. Zde proběhl v České besedě seminář a diskuse s krajany i dalšími místními ovocnáři. Účastníci projevili neočekávaný zájem o české zkušenosti především s použitím chemických přípravků a typy podnoží používanými v ČR a vznášeli řadu odborných dotazů.  Přítomnost odborníků z ČR využili i při následné prohlídce výsadby třešní a hrušní.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.