přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Čína bojuje s variantou delta

13.8.2021

Čína, která od začátku pandemie udržuje strategii nulové tolerance COVID-19 spojenou s přísnými podmínkami pro vstup do země, masivními karanténami a testováním, se v současnosti potýká s vlnou koronaviru varianty delta. Větší rychlost přenosu viru představuje značnou výzvu pro podchycení jeho dalšího šíření.

Důsledkem je, že došlo k omezení cestování a uzavírání restaurací a jiných podniků v rizikových oblastech. Pokud by se nepodařilo dostat šíření viru včas pod kontrolu, v ohrožení mohou být i významné potravinářské veletrhy plánované na podzim. Část odborné veřejnosti se již v současnosti přiklání k tomu, že je třeba strategii nulové tolerance zrušit či aspoň modifikovat. Uzávěry a karantény by mohly být v případě delty ještě zdlouhavější a způsobit výraznější propad domácí poptávky než v roce předchozím.

Poté, co byla v kontejnerovém přístavu Ningbo-Zhoushan zjištěna nákaza koronavirem u jednoho ze zaměstnanců, došlo k celkovému uzavření terminálu Meishan, kde pracoval. Přístav Ningbo-Zhoushan je s přehledem největší světový přístav z hlediska tonáže, a přestože došlo pouze k jeho částečnému uzavření, přepravci se obávají zácp a výrazného zvýšení čekacích dob, snaží se tudíž odklánět své lodě do jiných přístavů. K podobné situaci již letos na přelomu května a června došlo v čínském přístavu Yantian, kde byl z důvodu koronaviru omezen provoz na dobu téměř čtyř týdnů a čekací doba se zvýšila na sedm až devět dní.

 

Ondřej Plaček
Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu
Mobil: +420 702 176 276, E-mail: ondrejplacek@mzecz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem