Čerstvá zásilka pšenice pro Libanon

15. 7. 2022

Libanon očekává tento týden od Ukrajiny a Ruska celkem 35 000 tun pšenice, potvrdilo sdružení libanonských mlýnů agentuře Reuters dne 13. července 2022, což významně zmírní akutní nedostatek pšenice v zemi.

V minulém týdnu, vzhledem k nedostatku pšenice, se poprvé od vypuknutí války na Ukrajině projevil v Libanonu nedostatek chleba pita, jakožto základní potraviny pro arabské obyvatelstvo. Mouka se kvůli nedostatku začala prodávat na černém trhu, a to 3 krát dráž než je státem stanovená maloobchodní cena. Pšenice se bude dovážet z ukrajinských říčních přístavů Reni a Izmail a ruského přístavu Rostov na Donu.  Ukrajinské velvyslanectví v Libanonu v tomto týdnu  potvrdilo  agentuře Reuters,  že Ukrajina obnovuje vývoz pšenice do Libanonu, zejména prostřednictvím přístavu Reni. Není to poprvé, co Ukrajina  poskytla v letošním  krizovém období Libanonu pšenici. V březnu 2022 Libanon obdržel 11 000 tun ukrajinské pšenice zprostředkovaně přes turecký přístav Iskanderun.

Zasedání výkonné rady Arabské organizace pro zemědělský rozvoj (AOAD)

Ministr zemědělství v libanonské prozatímní vládě, Dr. Abbas Haj Hassan, se zúčastnil začátkem července 2022 standardně konaného zasedání výkonné rady Arabské organizace pro zemědělský rozvoj (AOAD), věnovaného volbě prezidenta výkonné rady. Ministr  vyjádřil přání Libanonu ucházet se o tuto pozici v rámci aktivace společné arabské zemědělské politiky a za svůj aktivní postoj byl jednomyslně zvolen prezidentem na období 2022-2025. AOAD byla založena, aby splnila přání zemí ukotvit své zemědělské a ekonomické sektory na pevných základech, založených na technickém know-how a těžit ze zkušeností ostatních zemí. Uznání významu zemědělského sektoru v rámci arabské ekonomiky povede k rozvoji zemědělství a ke zvýšení  ekonomickému blahobytu. Integraci arabské zemědělské politiky lze dosáhnout zejména  lepší koordinací mezi arabskými zeměmi.

Nejdůležitějšími cíli AOAD je rozvoj přírodních a lidských zdrojů dostupných v zemědělském sektoru, zvýšení jejich produkce na základě technického know-how, zvýšení zemědělské produktivity v živočišném i rostlinném sektoru a dosažení plné zemědělské integrace mezi arabskými zeměmi. Hlavním cílem je usnadnit výměnu zemědělských produktů mezi arabskými  zeměmi a  podpořit  zemědělské  projekty a zpracovatelský průmyslu. Zvolení libanonského ministra zemědělství by pomohlo Libanonu znovu nastolit dobré vztahy se zeměmi Arabského zálivu, zejména se Saúdskou Arábií. Na konci července 2022 bude Libanon v Bejrútu hostit čtyřstranné arabské zemědělské setkání, kterého se zúčastní také ministři zemědělství Jordánska, Sýrie a Iráku, s cílem potvrdit své partnerství. Lze předpokládat, že budou přizváni také ministři zemědělství zemí Arabského zálivu.

 

Zpracoval:
Ing. Petr Sochor
E-mail: petr_sochor@mzv.cz
Mobil: 00961 70 258 310

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.