přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Bude rok 2021 v USA boomem pro potraviny a nápoje s obsahem výtažků z konopí?

22.1.2021

Tento boom byl očekáván již v uplynulém roce, neboť schválením Farm Bill v roce 2018 (zásadní legislativa pro oblast zemědělství v USA) bylo konopí a určité deriváty (CBD - kanabidiol) vyjmuto ze seznamu kontrolovaných substancí.

Řada společností se začala možnostmi využití konopí v potravinářství intenzivně zabývat, investovány byly miliony dolarů, ale pandemie koronaviru tyto snahy zbrzdila (podobně jako stále nejasné regulatorní prostředí). V této oblasti se gesce dělí mezi několik národních institucí – zejména USDA (ministerstvo zemědělství), FDA (Úřad pro potraviny a léčiva) a DEA (Úřad pro potírání drog). Z toho také vyplývá nejasná právní úprava ohledně derivátů konopí jak na federální, tak i státní úrovni. Využití marihuany pro rekreační účely nechme stranou, ale nejednoznačné právní prostředí platí i pro kanabidiol, protože přidávat konopí a deriváty do potravin a nápojů je na federální úrovni stále nezákonné. To by se mělo velmi rychle změnit, protože FDA pracuje na základě poptávky nejen od výrobců, ale i od spotřebitelů na úpravě.Řada výrobců v USA je již připravena své výrobky vrhnout na trh – jako například zmrzlina Ben & Jerry's nebo hard seltzer (alkoholický nápoj na bázi sodové vody a lihoviny).

Konkurence ale jistě dorazí od severního souseda – Kanady, kde je již možné tyto produkty najít v regálech prodejen potravin. Kanadské firmy se připravují na vstup na americký trh, některé z nich investují do amerických firem nebo je skupují. Ukazuje se zde blízkost konopného a pivovarského segmentu, neboť často míří na stejného spotřebitele. A tyto vazby se budou ještě dále utužovat i do budoucna. Nadnárodní pivovarské společnosti AB InBev nebo Molson Coors již uzavřely partnerství nebo rozšířily své působnosti i do odvětví konopí. Euromonitor předpovídá, že trh s konopnými produkty (včetně nápojů a potravin) v USA poroste z přibližně 11,5 miliard USD v roce 2020 na 53,6 miliard USD v roce 2025.

Covid-19 v USA

V uplynulém týdnu byly v USA překonány hranice 25 miliónů případů nakažení a 400 tis. případů úmrtí s Covid-19. Denní přírůstky nakažení se v posledních dnech pohybují těsně pod hranicí 200 tisíc. Nejvíce postiženými státy jsou Texas, Kalifornie, New York, Florida, Ohio, Illinois a Georgia.

Vakcína proti Covid-19 byla ke čtvrtku 21. ledna podána téměř 17 miliónům Američanů. Vakcinační plány jsou v USA administrovány na státní úrovni a většina z nich uznává pracovníky v zemědělství a potravinářství jako součást kritické infrastruktury. Tito pracovníci tak budou moci obdržet vakcínu přednostně. Např. v Kalifornii jako první vakcínu dostávají zdravotničtí pracovníci a rezidenti/pacienti v pečovatelských ústavech. Následovat budou občané 65+, učitelé, záchranné složky a pracovníci v zemědělství a potravinářství. Pak budou následovat pracovníci dopravy a logistiky, dalších částí kritické infrastruktury a věznice. A v další sledu pak obyvatelé věkové skupiny 50 – 64 a další.

 

Zpracoval: P. Ježek, zemědělský diplomat velvyslanectví ČR ve Washingtonu, D. C., Mob: +1 202 507-3859, Mob ČR: +420 601 558 079, petr_jezek@mzvcz

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem