přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
5.8.2022

Vietnam uvalil antidumpingové clo na cukr z pěti zemí ASEAN

Cukr dovážený z pěti zemí jihovýchodní Asie, pokud je ze surovin z Thajska, bude podle ministerstva průmyslu a obchodu podléhat sazbě daně 42,99 %.


5.8.2022

Prodloužení zákazu vývozu skotu z Kazachstánu do zahraničí

Ministerstvo zemědělství Kazachstánu prodlouží zákaz vývozu živého skotu do zahraničí, a to do 28. února 2023. Toto opatření se citelně dotkne chovatelů hospodářských zvířat v Kazachstánu, protože náklady na krmiva, veterinární léčiva a zemědělské stroje rostou rychleji než výkupní ceny masa.


5.8.2022

Rozmach automatů s mraženými potravinami v Japonsku

Japonsko je zemí prodejních automatů. Ty nápojové, které tvoří více než 50 % všech automatů, jsou rozmístěny doslova na každém kroku. Kromě konkurenčních obchodů s rychlým občerstvením se toto odvětví potýká s nedostatkem personálu doplňující prodávané produkty.


5.8.2022

Snaha o řešení potravinové krize na Blízkém východě

Odjezd první nákladní lodi převážející 26 tis. tun kukuřice z ukrajinského přístavu Oděsa do Libanonu je velmi dobrou zprávou pro Blízký východ a zejména pro Libanon, který trpí potravinovou krizí způsobenou nejenom válečným konfliktem na Ukrajině, ale i krizí místního bankovního sektoru.


5.8.2022

Ministerstvo pro klimatické změny a emirátská rozvojová banka podpoří rozvoj zemědělství

Emirátská obdoba Ministerstva zemědělství spojuje své síly s rozvojovou bankou Emirates Development Bank ve snaze podpořit potravinovou soběstačnost a bezpečnost. Je to tak další z mnoha kroků, jak se snaží tato blízkovýchodní země bojovat se současnou situací ve světě, ale také jak plnit své závazky a plány národní strategie 2050.


5.8.2022

Kvóta na vývoz hovězího masa z USA do EU plněna z poloviny

Podle nejnovějších údajů jsou američtí vývozci schopni plnit kvótu na vysoce kvalitní hovězí maso do EU z 53 %. Pro kvótový rok 2021/22 bylo alokováno 24,2 tis. tun pro maso z USA, přičemž celkové vývozy činily 12,9 tis. tun.


5.8.2022

Srbsko pokračuje v omezování maximálních cen základních potravin

Srbská vláda na svém posledním jednání upravila maximální možné ceny základních potravin pro koncové spotřebitele.


3.8.2022

Incomingová mise chovatelů a dovozců skotu ze zemí západního Balkánu na mezinárodní zemědělský veletrh Země živitelka

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Bělehradě organizuje ve dnech 25. – 26. 8. 2022 incomingovou misi chovatelů a dovozců skotu ze zemi západního Balkánu do České republiky na veletrh Země živitelka.


29.7.2022

Dvě třetiny zákazníků ve Velké Británii omezují výdaje za potraviny

Podle nových údajů dvě třetiny britských zákazníků omezují své měsíční výdaje na potraviny, protože inflace se vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních 40 let.


29.7.2022

Řetězec s potravinami Bach Hoa Xanh uzavřel více než 300 prodejen

Bach Hoa Xanh uzavřel více než 300 svých obchodů, údajně aby se připravil na celostátní expanzi v příštím roce. Webové stránky tohoto maloobchodního řetězce uvádí, že nyní existuje 1 824 prodejen oproti 2 140 prodejen v dubnu.


29.7.2022

Libanon plánuje postavit dvě nová obilná sila, aby mohl lépe zvládat krize potravinové bezpečnosti

Bylo již oznámeno, že několik zemí a mezinárodních organizací vyjádřilo zájem o financování a podání nabídek na výstavbu nových sil, která budou stát celkem 100 milionů amerických dolarů. Vážný zájem je z Německa, USA, Francie a ze Spojených arabských emirátů.


29.7.2022

Hranolky jsou v Japonsku nedostatkovým zbožím

Více než šest měsíců trvající nedostatek amerických hranolků přiměl japonské restaurace, aby hledaly náhradu v Číně. Mnohé restaurace nyní dokonce vyřazují tuto položku z jídelníčku.


29.7.2022

Strategie pro zalesňování v USA

Ve smutné koincidenci s aktuálně probíhajícím lesním požárem v Českém Švýcarsku představil tento týden v pondělí americký ministr zemědělství Tom Vilsack strategii administrativy prezidenta Bidena na obnovu lesů v USA. Jde o nástin řešení dlouhodobého problému s obnovou porostů po přírodních katastrofách – primárně požárech.


29.7.2022

Otevření největší vertikální farmy na světě v SAE

Co ještě před pár lety bylo pouhé sci-fi v televizních obrazovkách, je nyní skutečností v mnoha světových metropolích. Aquaponické a hydroponické projekty rostou doslova jako houby po dešti.


29.7.2022

Srbsko 21. července zrušilo omezení vývozu obilovin

Na svém jednání dne 21. 7. 2022 srbská vláda zcela zrušila omezení vývozu obilovin, které zavedla dne 10. března 2022 v souvislosti s krizi na trhu zemědělských plodin a potravin.


29.7.2022

Report o čínských spotřebitelských trendech u importovaného zboží v roce 2022

Autorem reportu je Výzkumný institut pro spotřební a průmyslový rozvoj spadající pod giganta čínského sektoru e‑commerce, JD.com. Data, se kterými report pracuje, vychází pouze ze statistik prodejů přes JD.com, díky široké základně uživatelů však dobře vykreslují celočínské trendy.


25.7.2022

Dne 22. července podepsány „Černomořské obilné dohody“ mezi Ruskem, Ukrajinou, OSN a Tureckem

V Istanbulu byly podepsány dohody, které mají umožnit vývoz milionů tun obilí z ukrajinských černomořských přístavů.


22.7.2022

Přejdou supermarkety k většímu množství privátních značek?

Privátní značky se vracejí na scénu poté, co si pandemie Covid-19 vynutila jejich útlum. V roce 2021 prodeje privátních značek klesly v celé Evropě.


22.7.2022

Japonské producenty mléka zasáhl slabý jen

Podle průzkumu japonské Rady pro mléko a mléčné produkty více než 90 % chovatelů mléčného skotu uvedlo, že se potýkají s finančními problémy. Důvodem je neustále oslabující jen a klesající poptávka po mléčných výrobcích v souvislosti s pandemií.


22.7.2022

Naleziště plynu v izraelsko-libanonských teritoriálních vodách

Necelé dva roky poté, co katastrofická exploze téměř srovnala se zemí části libanonského hlavního města Bejrútu a uvrhla zemi do ekonomického úpadku a sociálního zoufalství, dala objevená ložiska zemního plynu v izraelsko- libanonských pobřežních vodách Libanonu šanci na obnovu.


22.7.2022

Dochází rostlinným alternativám masných produktů dech?

Začínají se již ozývat hlasy, že tomu tak je. Po prudkém nárůstu v roce 2020 se prodej plant-based masa v supermarketech v roce 2021 a první polovině 2022 víceméně ustálil. Spotřebitelé údajně více zpochybňují tvrzení o zdravotní nezávadnosti vysoce zpracovaných výrobků.


15.7.2022

Maloobchodní řetězce v UK zvažují racionalizaci v oblasti čerstvého ovoce a zeleniny

Maloobchodní řetězce v UK zvažují racionalizaci sortimentu čerstvého ovoce a zeleniny a přechod na levnější a méně pracné produkty.


15.7.2022

Otevírání vietnamského trhu pro agrární produkty z EU

Náměstek ministra zemědělství a rozvoje venkova VSR Phung Duc Tien se 11. 7. v Hanoji setkal s komisařem EU pro zemědělství Januszem Wojciechowskim a podnikatelskou delegací EU, ve které byla i jedna firma z České republiky.


15.7.2022

Plán rozvoje cukrovarnického průmyslu v Kazachstánu

Dne 14. července 2022 proběhlo jednání vlády, na kterém kazašský prezident Kassim-Žomart Tokajev zkritizoval práci příslušných orgánů kvůli situaci s cukrem. Prezident prohlásil, že z dříve vybudovaných sedmi cukrovarů dnes fungují v zemi pouze čtyři (v regionech Almaty a Zhambyl), které jsou však funkční pouze z 1/3.


15.7.2022

Senzor monitorující přepravu vína v Japonsku

Japonská společnost vyvinula elektronický senzor monitorující teplotu a vlhkost během přepravy vína. Senzor tenký jako papír, který je vybaven displejem a napájen lithium-iontovou baterií vyvinula společnost NGK Instulators.


15.7.2022

Čerstvá zásilka pšenice pro Libanon

Libanon očekává tento týden od Ukrajiny a Ruska celkem 35 000 tun pšenice, potvrdilo sdružení libanonských mlýnů agentuře Reuters dne 13. července 2022, což významně zmírní akutní nedostatek pšenice v zemi.


15.7.2022

Červnová inflace v USA nejvyšší od roku 1981

Inflace v červnu dosáhla hodnoty 9,1 % a vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň od listopadu 1981.


15.7.2022

Srbsko očekává dobrou úrodu slunečnicového semínka

Portál „e-Kapija“ uvedl, že v Srbsku se v letošním roce očekává dobrá úroda slunečnicového semínka.


15.7.2022

Čína zmírnila kontroly na covid-19 u importovaného zboží

Státní zdravotnická komise Číny zveřejnila oznámení o zmírnění režimu pro kontroly zboží na covid-19.


8.7.2022

Spor Tesco vs Heinz v UK: ceny rostou, nedostatek produktů a prázdné regály

Heinz dočasně přestal dodávat do Tesca některé ze svých nejoblíbenějších produktů kvůli sporu o zvýšení cen. Veřejnost sympatizuje s Tesco poté, co supermarket veřejně prohlásil, že není připraven "přenést neospravedlnitelné zvýšení cen na zákazníky".


8.7.2022

Firmy zabývající se potravinovými doplňky a bylinnou medicínou ve Vietnamu prosperují

Podle nedávné zprávy vietnamské společnosti pro cenné papíry SSI, jsou podniky zabývající se bylinnou medicínou méně postiženy v prostředí vysoké inflace a mají stabilnější vstupní náklady ve srovnání s jinými průmyslovými odvětvími.


8.7.2022

Kvóty na vývoz pšenice, soureže a slunečnicových semen z Kazachstánu

Počátkem července 2022 stanovilo Ministerstvo zemědělství Kazachstánu tříměsíční kvótu (07/2022 – 09/2022) pro vývoz pšenice a soureže na maximální hranici 550 tis. tun a slunečnicová semena maximálně 15 tis. tun. Takovéto opatření má stabilizovat cenovou situaci na domácím trhu a zaručit bezpečnost potravin.


8.7.2022

Označení produktu „bio“ už nemusí spotřebiteli v USA stačit

Označení výrobku jako produkt ekologického zemědělství může být z marketingového pohledu výhodou.


8.7.2022

Srbsko obnoví vývoz rafinovaného slunečnicového oleje

Vláda Srbska upravila opatření k omezení vývozu rafinovaného slunečnicového oleje. Vývoz nově umožní firmám, které jsou přímými výrobci.


8.7.2022

Filipíny žádají lepší ceny za své banány prodávané v Japonsku

Filipínská vláda požádala maloobchodníky a zákazníky v Japonsku, které je jejich největším exportním trhem, aby se smířili s vyššími cenami filipínských banánů.


1.7.2022

Pokles spotřeby zdravých a ekologických potravin v UK

Nový průzkum společnosti IPA (Institute of Practitioners in Advertising) v UK, na kterém se podílelo 3 000 nakupujících, ukázal, že počet dospělých v UK, kteří dávají přednost zdravým nebo ekologickým potravinám, se v roce 2022 snížil v důsledku růstu životních nákladů a inflace téměř o třetinu.


1.7.2022

Myšlenka „Kaspického potravinového centra“ pro obchod zemí u Kaspického moře

Objem obchodu s potravinami mezi Kazachstánem a členy tzv. Kaspického summitu (Ázerbájdžán, Rusko, Írán a Turkmenistán) v r. 2021 činil 3,4 mld. $, z čehož asi 70 % připadalo na obchod s Ruskem (a to pozemní cestou). S přihlédnutím k vysokému potenciálu dalšího růstu obchodu, navrhl kazašský prezident Kassym Jomart Tokajev vytvořit kaspické potravinové centrum, aby se snížily náklady na přesun zemědělských produktů.


1.7.2022

Ženevská konference o bezpečnosti vietnamských potravin

Vietnamská delegace, vedená Úřadem pro sanitární a fytosanitární otázky (SPS), uspořádala 23.6. v Ženevě dvoustranné jednání s představiteli EU.


1.7.2022

Japonští výrobci piva recyklací odpadu získávají nové výrobky

Pivovar Sapporo, jeden ze čtyř hlavních pivovarů v Japonsku a také významný odběratel českého chmele, zahájil produkci výrobků zdánlivě nesouvisejících s pivem - džínů. Na výrobu džínoviny používá mláto, chmelové stonky a listy, tedy odpad získaný během vaření piva.


1.7.2022

Nová procedura při vývozu do USA - identifikace vývozce u FDA

Již od října 2020 platí povinnost pro vývozce potravin do USA mít jedinečný identifikační kód subjektu spojený se svou registrací u dozorového orgánu Food and Drug Administration (FDA - Úřad pro potraviny a léčiva).


1.7.2022

Pokles ceny pšenice v Srbsku

Omezení vývozu pšenice z počátku tohoto roku způsobilo, že Srbsko má na počátku sklizně plné sýpky a není kam dávat novu úrodu.


1.7.2022

Sektor rychloobrátkového zboží v Číně v roce 2021 a vyhlídky pro letošní rok

Poradenská firma Bain & Company společně s Kantar Worldpanel zpracovaly report zabývající se čínskými spotřebitelskými trendy v sektoru rychloobrátkového spotřebního zboží.


24.6.2022

Britové se začínají orientovat na produkty privátních značek a cenově výhodný sortiment

Britští zákazníci nahrazují značkové zboží levnějšími výrobky tzv. private labels a volí cenově výhodnější sortiment produktů, aby se vyrovnali s inflací cen potravin. Ta se za čtyři týdny do 12. června vyšplhala na 8,3 %, což je nejvyšší hodnota od dubna 2009.


24.6.2022

Nižší úroda a pokles ceny čaje přináší vietnamským farmářům problémy

Čaj je po desetiletí spolehlivým zdrojem příjmů pro farmáře v hornatých oblastech Vietnamu. Od dubna do června je každý rokem hlavní sezóna sklizně, ale letos farmářům i producentům zisky klesly a hrozí i ztráty.


24.6.2022

Nárůst produkce vajec v Kazachstánu

Produkce vajec v Kazachstánu začala opět růst. Za první 4 měsíce (leden – duben) r. 2022 bylo vyprodukováno 1,6 mld. vajec, což je 12% růst ve srovnání se stejným obdobím v r. 2021.


24.6.2022

Japonská vláda zavede dotace na snížení nákladů v zemědělství

Japonská vláda tento týden oznámila, že v souvislosti s prudkým růstem cen z důvodu ruské invaze na Ukrajinu, představí nový dotační titul, jehož cílem je snížit náklady na zemědělskou produkci o 10 %.


24.6.2022

Černá hora omezila marže u základních potravinářských produktů

Vláda Černé Hory na svém posledním zasedání přijala usnesení, ve kterém dočasně omezuje obchodní marže u základních potravinářských produktů.


17.6.2022

Skotské NE změně pravidel pro geneticky modifikované organismy v UK

Vláda Spojeného království představila návrh nové legislativní úpravy o genetických modifikacích, která umožní uvolnění pravidel týkajících se genetických úprav plodin – a případně i zvířat – v Anglii.


17.6.2022

Export rostlinného oleje z Kazachstánu se meziročně zdvojnásobil

Za první čtvrtletí t. r. činil objem dodávek rostlinného oleje z Kazachstánu do zahraničí přibližně 70 mld. $, což je dvakrát více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.


17.6.2022

Investice 70 mld. Kč do pěstování ženšenu ve Vietnamu

Dne 15. června pořádalo Ministerstvo zemědělství VSR seminář pro vytvoření programu pěstování a zpracování ženšenu ve Vietnamu do roku 2030 s výhledem do roku 2045.

zobrazit po