přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.
zobrazit po
20.1.2023

Ministerstvo zemědělství ČR a Generální konzulát ČR v Torontu zvou české firmy z potravinářského sektoru k účasti na veletrhu SIAL Kanada, který se uskuteční ve dnech 9. – 11. května 2023 v Enercare Centre v Torontu

Veletrhu SIAL v Kanadě se mohou české firmy již sedmým rokem účastnit formou společného stánku podpořeného v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie ze strany Ministerstva zemědělství ČR.


24.3.2023

Ohrožení britských prodejen se smíšeným zbožím

Britská Asociace obchodů se smíšeným zbožím (ACS) varovala, že by v UK mohlo ukončit provoz až zhruba 7 000 prodejen se smíšeným zbožím, pokud vláda nepodnikne kroky ke snížení jejich nákladů na energie.


24.3.2023

Laos pozastavuje dovoz vepřového masa z Vietnamu

Laoské ministerstvo zemědělství a lesnictví oznámilo pozastavení dovozu vepřového masa z Vietnamu a dalších zemí zasažených novými ohnisky afrického moru prasat.


24.3.2023

Ztráty v zemědělském sektoru Ukrajiny

K 24. únoru 2023 dosáhla výše škod v zemědělsko-průmyslovém komplexu Ukrajiny hodnoty 8,7 mld. USD. Uvádí se to v březnové zprávě, kterou vypracovala Kyjevská ekonomická škola.


24.3.2023

Opatření proti rozsáhlému vybíjení kvůli ptačí chřipce v Japonsku

Velkochov slepic v regionu Tohoku na severu Honšú rozdělí své chovy do skupin, aby zmírnil šíření ptačí chřipky v souvislosti s výskytem této vysoce patogenní choroby v Japonsku.


24.3.2023

Japonský potravinový dar Libanonu

Japonsko v tomto týdnu poskytlo Libanonu nouzový dar ve výši 2 milionů amerických dolarů prostřednictvím Světového potravinového programu v reakci na zhoršení potravinové bezpečnosti v celé zemi, kterou zhoršila zejména pokračující ruská agrese proti Ukrajině.


24.3.2023

V Srbsku meziročně vzrostly ceny ryb a rybích výrobků o 60 %

Podle posledních údajů srbského Statistického úřadu (Republički zavod za statistiku) narostly meziročně ceny zemědělské produkce v Srbsku o téměř 33 %.


17.3.2023

Změna sazeb spotřební daně z alkoholu ve Velké Británii

Dne 15. 3. britská vláda zveřejnila informaci o změně sazeb spotřební daně z alkoholu. Od 1. srpna 2023 se v UK zvýší sazby spotřební daně na alkoholické nápoje.


17.3.2023

Vietnamský krmivářský průmysl požaduje snížení dovozních cel na suroviny

Úřad vlády VSR zaslal ministerstvu financí návrh Vietnamské asociace pro krmiva, který požaduje snížení dovozního cla na sójový šrot z 2 % na 0 %. Cílem je podpora místního krmivářského průmyslu.


17.3.2023

Dočasný zákaz dovozu skotu a hovězího masa z Brazílie do Kazachstánu

Výbor pro veterinární kontrolu a dohled Ministerstva zemědělství Kazachstánu zavedl od 9. března 2023 (na dobu neurčitou) dočasné omezení na dovoz skotu a hovězího masa z Brazílie.


17.3.2023

Výběrová řízení FAO na dodávky jednodenních kuřat a krmiv pro drůbež pro Ukrajinu

FAO vyhlásila 2 výběrová řízení na nákup a dodávky jednodenních kuřat a krmných směsí pro drůbež. Cílem organizace je podpořit přístup venkovských domácností k nejdůležitějším zemědělským zdrojům a zvýšit vlastní produkci potravin.


17.3.2023

Pilotní čajová plantáž v jižním Libanonu

Mírové jednotky UNIFIL se aktivně zapojily do libanonského zemědělství. Libanon je známý svou historií a vášní pro kávu, naproti tomu čaj byl považován za okrajovou záležitost.


17.3.2023

Problémy s prodejem mražených malin v Srbsku

Majitelé mrazíren, kteří se v Srbsku specializují na výkup malin, mají problémy s jejich dalším prodejem na tradiční evropské trhy.


17.3.2023

Africký mor prasat nadále ovlivňuje čínskou produkci vepřového

Nákaza v Číně největší měrou řádila v letech 2018–2019, ale příležitostně se stále znovu objevuje. Reuters uvádí, že počty nových případů AMP vyskočily koncem ledna po oslavách čínského nového roku a během jednoho měsíce se řádově vyrovnaly s celým rokem 2022.


15.3.2023

Nabídka účasti na B2B jednání a prezentaci českých potravinářských výrobků v Ammánu

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí (Zastupitelský úřad ČR v Ammánu) organizují ve dnech 10. – 11. května 2023 v jordánském hlavním městě prezentaci českých potravinářských a zemědělských produktů.


13.3.2023

Dotazník MZe - vyberte si svůj veletrh/výstavu pro rok 2024 a 2025

Ministerstvo zemědělství spustilo krátký online dotazník s cílem zmapovat zájem českých firem o účast na mezinárodních veletrzích a výstavách (mimo Evropskou unii) v oblasti zemědělství a potravinářství v roce 2024 a 2025.


10.3.2023

Většina britských spotřebitelů upřednostňuje produkty Fair Trade

Nový průzkum nadace The Fairtrade Foundation realizovaný ve spolupráci s maloobchodními analytiky společnosti Kantar odhalil, že přibližně tři čtvrtiny (77 %) britských spotřebitelů upřednostňují výrobky Fair Trade před jinými alternativami.


10.3.2023

Vinamilk a japonský Sojitz budují komplex na zpracování hovězího masa u Hanoje

Nová farma na chov skotu a závod na zpracování hovězího masa je společným podnikem vietnamského mlékárenského gigantu Vinamilk a japonské investiční skupiny Sojitz.


10.3.2023

Čočka jako nový kazašský exportní artikl?

V posledních dvou letech zaznamenávají kazašští odborníci rostoucí zájem zemědělců pěstovat čočku. Spotřeba čočky v Kazachstánu je sice velmi nízká, nicméně se jedná o zajímavý exportní artikl.


10.3.2023

Státní podpora na nákup osiv na Ukrajině

V roce 2023 mají podnikatelské subjekty zabývající se pěstováním zeleniny možnost získat kompenzaci za nakoupené a zaseté certifikované osivo zeleniny v rámci programu podpory a rozvoje zemědělství ve Lvovské oblasti na období 2021-2025.


10.3.2023

Výskyt leptospirózy u domácího i importovaného skotu v Libanonu

Leptospiróza je celosvětová bakteriální zoonóza, jejíž riziko se zvyšuje v teplém a vlhkém prostředí. Navzdory vhodnosti místního klimatu pro perzistenci bakterií Libanon postrádá formální systém profylaxe pro prevenci leptospirózy u lidí i zvířat, epidemiologie onemocnění je zatím neznámá.


10.3.2023

Emirátský zemědělský gigant objevuje Egypt

Aghtia, polostátní gigant mezi zemědělskými podniky na území Spojených arabských emirátů, zažívá nebývalý růst. Společnost, která je nyní vlastněná z více než 50 % státem skrze investiční společnost ADQ rozšiřuje svou mezinárodní působnost.


10.3.2023

Irská potravinářská komora Bord Bia zahajuje v USA kampaň k propagaci hovězího a jehněčího masa

V roce 2015 se Irsko po 15 letech, kdy hovězí maso původem z Evropské unie na trhu Spojených států chybělo z důvodu BSE, stalo první zemí EU se schváleným vývozem do USA.


10.3.2023

Černá Hora plánuje více podporovat zemědělskou výrobu

V těchto dnech byl v Černé Hoře představen nový rozpočet ministerstva zemědělství pro rok 2023, který počítá s celkovou částkou 66 mil. EUR. Oproti loňskému roku je to navýšení o 42 %.


10.3.2023

AB InBev jde v Číně cestou prémiovosti a rozšiřuje své pokrytí

Ačkoli čínský pivní trh utržil v loňském roce řadu ran, kvůli propadu celého stravovacího sektoru v souvislosti s vládním bojem proti covid-19, AB InBev vidí letošní rok velmi optimisticky a Čínu považuje za svůj prioritní trh.


9.3.2023

Pozvánka na B2B jednání s partnery z USA a Kanady v oblasti pivovarnictví (Ministerstvo zemědělství, Praha, 27. 3. 2023)

Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Torontu, Velvyslanectvím ČR v USA a Ministerstvem pro místní rozvoj organizuje B2B jednání s partnery z USA a Kanady v rámci incomingové mise severoamerických pivovarníků do ČR.


3.3.2023

EU a Velká Británie uzavřely dohodu o Severním Irsku

EU a Velké Británii se podařilo dospět k dohodě o Severním Irsku (tzv. Windsorský rámec). Dohodě předcházela čtyřměsíční intenzivní vyjednávání.


3.3.2023

Export kávy, kaučuku a jiných komodit z Vietnamu ovlivní politika EU proti odlesňování

Jako významný dovozce produktů lesního hospodářství do EU čelí Vietnam velkým výzvám při přizpůsobování se nové evropské politice proti odlesňování.


3.3.2023

USAID a FAO podpoří nákup hnojiv a osiv ukrajinských zemědělců

Ukrajinští farmáři mohou žádat o podporu ve formě minerálních hnojiv z programu USAID AGRO a osiva jarních plodin (pšenice, ječmene, hrachu) z programu FAO.


3.3.2023

Japonský papír z mláta

S rostoucím zájmem o řemeslná piva řeší japonské pivovary otázku, jak využít zbytky ze sladu, které vznikají při výrobě piva.


3.3.2023

Libanon výrazně zvyšuje ceny brambor

Maloobchodní ceny brambor se zvýšily v tomto týdnu na domácím trhu a dosáhly úrovně 2 USD za kilogram. Takové ceny Libanon nepamatuje, ještě v roce 2018 se cena brambor pohybovala na úrovni 0,25 USD – 0,27 USD za kilogram.


3.3.2023

Proběhl rekordní Gulfood 2023

V posledních letech trhají veletrhy a konference v emirátském Dubaji vystavovatelské i návštěvnické rekordy. Stejně tak rekordní je počet takových akcí v této turistické a především obchodní metropoli.


3.3.2023

FDA USA přichází s doporučením pro označování rostlinných alternativ mléka s cílem informovat spotřebitele

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) minulý týden publikoval návrh doporučení pro výrobce ohledně označování potravin rostlinného původu.


3.3.2023

Bosna a Hercegovina i letos podpoří nákup jalovic v zahraničí

Na konferenci Chovatelů dojného skotu Republiky Srbské, která se konala ve dnech 27. – 28. února 2023 ve městě Gradiška na severu Bosny a Hercegoviny, zaznělo, že i v letošním roce podpoří Ministerstvo zemědělství Republiky Srbské chovatele mléčného skotu.


3.3.2023

Velvyslanectví v Pekingu uspořádalo webinář týkající se e-commerceVelvyslanectví v Pekingu uspořádalo webinář týkající se e-commerce

Webinář se uskutečnil dne 27. února 2023 a účastníkům z řad českých firem představil současné čínské e-commerce prostředí, hlavní aktéry v tomto odvětví, specifika cross-border e-commerce a projekty českých národních pavilonů.


24.2.2023

Jak britské supermarkety řeší výpadek dodávek ovoce a zeleniny

Tento týden se zákazníci po celé Velké Británii setkávali s prázdnými regály v oddělení ovoce a zeleniny. Supermarkety Asda, Morrisons a Aldi nakonec vydaly množstevní omezení na některé druhy ovoce a zeleniny, které si spotřebitelé mohou najednou koupit.


24.2.2023

Vietnam připravuje spotřební daň na alko i nealko nápoje

Ministerstvo financí navrhuje, kromě zvýšení spotřební daně na alkoholické nápoje a tabák, zatížit spotřební daní i slazené nealkoholické nápoje. Daňové změny u alkoholu, tabáku a nealkoholických nápojů jsou součástí návrhu novely zákona o spotřební dani, kterou ministerstvo aktuálně projednává.


24.2.2023

Bezcelní kvóta Kazachstánu na dovoz 5000 tun hovězího masa pro zpracování masných výrobků

Rada Euroasijské ekonomické komise rozhodla o bezcelním dovozu hovězího masa pro zpracování masných výrobků. V roce 2023 bude moci Kazachstán bezcelně dovézt ze třetích zemí vč. EU až 5 tis. tun masa.


24.2.2023

Růst vývozu japonského ovoce

Dle statistik vývozu zemědělských produktů japonského Ministerstva zemědělství v roce 2022 se na prvním místě dle meziročního nárůstu v hodnotovém vyjádření umístilo kaki. Ovoce obecně obsadilo více než polovinu z prvních deseti míst v pomyslném žebříčku.


24.2.2023

Národní expozice Libanonu na nejvýznamnějším potravinářském veletrhu na Blízkém a středním východu – Gulfood 2023

Veletrh Gulfood, pořádaný každoročně v Dubaji, SAE, po dlouhou dobu přitahuje obchodníky a odborníky na potraviny a nápoje z celého světa, což výrazně přispívá k rozvoji obchodu v oblasti zemědělství.


24.2.2023

Srbsko i nadále podporuje budování vinařského průmyslu

Podle prohlášení srbské ministryně zemědělství se v Srbsku v průběhu několika posledních let zvýšil počet registrovaných vinařství o skoro 60 %. V roce 2022 zde bylo registrováno celkem 466 vinařství, která během sezóny 2021/2022 vyprodukovala téměř 30 mil. litrů vína (cca o třetinu více než za předchozí sezónu).


24.2.2023

Čína zveřejnila plán rozvoje zemědělství v roce 2023

Dne 13. února 2023 zveřejnil Ústřední výbor Komunistické strany Číny společně se Státní radou ČLR tzv. „Dokument č. 1“, který každoročně shrnuje priority pro oblast zemědělství a rozvoje rurálních oblastí v nadcházejícím roce.


20.2.2023

Ministerstvo zemědělství zve české firmy k účasti na veletrhu IAF Novi Sad 2023

Ministerstvo zemědělství a Zastupitelský úřad ČR v Bělehradě zvou české firmy k účasti ve společné expozici na mezinárodním zemědělském veletrhu INTERNATIONAL AGRICULTURAL FAIR, který se uskuteční ve dnech 20. – 26. května 2023 v Novém Sadu, Srbsko.


17.2.2023

Nedostatek rajčat v britských supermarketech

Britské supermarkety se potýkají s nedostatkem rajčat, protože pěstitelé mají kvůli rostoucím cenám energií problémy s vytápěním skleníků. Produkce rajčat je závislá na vytápění skleníků na 20 stupňů Celsia.


17.2.2023

Čokoládovna Marou otevírá ve Vietnamu nové obchody

Konzumace čokolády je ve Vietnamu stále okrajovou záležitostí. Kakaovník se do Vietnamu dostal teprve na konci 19. století a v posledních letech se jeho pěstování i výroba kakaa rozšiřuje. Kakao je však většinou určeno na export. Důvodem, proč se ve vietnamské tradiční kuchyni nesetkáváme s kakaem, je údajně jeho hořkost.


17.2.2023

Situace v sektoru masa v Kazachstánu

V roce 2022 se objem vývozu kazašského masa téměř vyrovnal objemu dovozu masných výrobků do Kazachstánu.


17.2.2023

Japonské suši řetězce se mění

Velké japonské řetězce s running suši zvyšují kontrolu svých výrobků poté, co se v poslední době na sociálních sítích objevila řada videí, které ukazují znepokojivé chování zákazníků například olizující láhve se sójovou omáčku nebo nádobí určené pro ostatní strávníky. Pro toto nevhodné chování se nově zavedl pojem „suši terorismus“.


17.2.2023

Dodávka 33 000 tun pšenice do Libanonu

Dlouho očekávaná dodávka 33.000 tun pšenice pomohla obnovit libanonské zásoby a zajistila dostatečnou nabídku chleba a dalších pšeničných výrobků. První zásilka 33 000 tun pšenice, financovaná v rámci projektu Libanon Wheat Supply Emergency Project, dorazila do přístavu Bejrút a v tomto týdnu byla vyložena.


17.2.2023

V Abú Dhabí se po 18 měsících příprav otevřela největší vertikální farma na světě

Po avízech velkých plánů během loňského roku a tiskových konferencích o spolupráci americké firmy AeroFarms a státní emirátské investiční společnosti ADIO, byly konečně 15.2.2023 slavnostně otevřeny dveře největší kryté farmy na světě.


17.2.2023

2023 rokem strmého propadu podpory přímých plateb americkým zemědělským podnikům

Vládní přímé platby zemědělcům v USA se v roce 2023 předpokládají ve výši 10,2 miliardy dolarů, což je o 5,4 miliardy dolarů (34,4 %) méně než v roce 2022. Velká část tohoto poklesu ve srovnání s rokem 2022 je způsobena nižšími kompenzacemi a ad hoc pomocí zemědělcům při katastrofách.

zobrazit po