přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Slovo ministra - výstava Země živitelka

3.8.2021

Zemědělec, 2. srpna 2021

Zhruba za tři týdny se otevřou brány českobudějovického výstaviště, aby se po loňské odmlce uskutečnil mezinárodní agrosalon Země živitelka. Jeho dlouholetou tradici přerušila loni koronavirová pandemie a právě s ohledem na vývoj epidemické situace se sice výstava uskuteční, nicméně počet osob uvnitř areálu výstaviště bude odpovídat a řídit se platnými hygienickými opatřeními. Pokud tedy bude potřeba omezit počet návštěvníků, s regulací jejich množství pomůže elektronický systém vstupu tak, abychom v prostorách výstaviště zajistili maximální možnou ochranu zdraví návštěvníků i vystavovatelů.
Jsem rád, že loňský, zvláštní rok využili na výstavišti k velkým investicím. Díky nim v areálu už některé objekty nenajdete, jiné ano, ale zrekonstruované. Například Národní pavilon Z, který se stane multifunkčním konferenčním centrem, a restauraci Rybářská bašta. Věřím proto, že pro všechny bude letošní Země živitelka jako největší a nejnavštěvovanější zemědělská výstava u nás zase o něco komfortnější. Díky tomu, že českobudějovický agrosalon zahrnuje celý zemědělsko-potravinářský sektor, díky svému zaměření a struktuře vystavovatelů se totiž za téměř 50 let stal místem setkávání všech, kteří svou činnost spojují s českým a moravským venkovem, se zmíněným zemědělstvím a potravinářstvím. Země živitelka je také neodmyslitelně spjata s dožínkami. Loni jsem na tomto místě psal, že oproti předchozímu rokuje průběh sklizně pomalejší. Letos jsou žně opět zpožděné, teprve před týdnem se sklizeň základních obilovin a řepky rozšířila do všech krajů České republiky. Přesto je ve srovnání s rokem 2020 stále znát výrazně pomalejší průběh žní. Rychlý vývoj vegetace neumožňoval nadprůměrný úhrn srážek a nízké teploty zejména letos v květnu a intenzivnější žňové práce pak komplikovaly a komplikují bouřky a dešťové přeháňky, někde i s kroupami. Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu letos zemědělci v Česku sklidí přibližně 6,8 milionu tun základních obilovin, což by bylo 0 sedm procent méně než v loňském roce. Statistici předpokládají meziroční pokles hektarového výnosu, a to o šest procent. Žně tedy běží a k jakému výsledku se budou blížit, už budeme na Národních dožínkách v rámci letošního agrosalonu Země živitelka poslední srpnovou sobotu vědět.
Práce zemědělce není snadná, o to více si jí vážím a jsem rád, že byl a je o letošní agrosalon velký zájem. Těším se na setkávání na českobudějovickém výstavišti.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem