Zhruba za tři týdny se otevřou brány českobudějovického výstaviště, aby se po loňské odmlce uskutečnil mezinárodní agrosalon Země živitelka. Jeho dlouholetou tradici přerušila loni koronavirová pandemie a právě s ohledem na vývoj epidemické situace se sice výstava uskuteční, nicméně počet osob uvnitř areálu výstaviště bude odpovídat a řídit se platnými hygienickými opatřeními. Pokud tedy bude potřeba omezit počet návštěvníků, s regulací jejich množství pomůže elektronický systém vstupu tak, abychom v prostorách výstaviště zajistili maximální možnou ochranu zdraví návštěvníků i vystavovatelů.
Jsem rád, že loňský, zvláštní rok využili na výstavišti k velkým investicím. Díky nim v areálu už některé objekty nenajdete, jiné ano, ale zrekonstruované. Například Národní pavilon Z, který se stane multifunkčním konferenčním centrem, a restauraci Rybářská bašta. Věřím proto, že pro všechny bude letošní Země živitelka jako největší a nejnavštěvovanější zemědělská výstava u nás zase o něco komfortnější. Díky tomu, že českobudějovický agrosalon zahrnuje celý zemědělsko-potravinářský sektor, díky svému zaměření a struktuře vystavovatelů se totiž za téměř 50 let stal místem setkávání všech, kteří svou činnost spojují s českým a moravským venkovem, se zmíněným zemědělstvím a potravinářstvím. Země živitelka je také neodmyslitelně spjata s dožínkami. Loni jsem na tomto místě psal, že oproti předchozímu rokuje průběh sklizně pomalejší. Letos jsou žně opět zpožděné, teprve před týdnem se sklizeň základních obilovin a řepky rozšířila do všech krajů České republiky. Přesto je ve srovnání s rokem 2020 stále znát výrazně pomalejší průběh žní. Rychlý vývoj vegetace neumožňoval nadprůměrný úhrn srážek a nízké teploty zejména letos v květnu a intenzivnější žňové práce pak komplikovaly a komplikují bouřky a dešťové přeháňky, někde i s kroupami. Podle prvního odhadu Českého statistického úřadu letos zemědělci v Česku sklidí přibližně 6,8 milionu tun základních obilovin, což by bylo 0 sedm procent méně než v loňském roce. Statistici předpokládají meziroční pokles hektarového výnosu, a to o šest procent. Žně tedy běží a k jakému výsledku se budou blížit, už budeme na Národních dožínkách v rámci letošního agrosalonu Země živitelka poslední srpnovou sobotu vědět.
Práce zemědělce není snadná, o to více si jí vážím a jsem rád, že byl a je o letošní agrosalon velký zájem. Těším se na setkávání na českobudějovickém výstavišti.
Slovo ministra - výstava Země živitelka
Zemědělec, 2. srpna 2021