přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Slovo ministra - víno a vinaři

2.11.2021

Zemědělec, 1. listopadu 2021

Každoročně 11. listopadu zažíváme díky Svatomartinským slavnostem svátek českých a moravských milovníků vín. Již před staletími byl dnem, kdy se mladá vína z nové podzimní sklizně ochutnávala. Šlo o významnou událost, protože pracemi na vinicích, ale i na dvoře a statku, kde již byla celá úroda pod střechou, končil zemědělský rok.
Je na místě říci, že přestože tvoří česká a moravská vína pouze jednu třetinu domácí poptávky, jejich kvalita stále stoupá. Naše vína jsou unikátní, a to je podle mého názoru lepší, než kdybychom vyráběli hektolitry levných stolních vín.
Vinohradnictví je tradiční součástí českého zemědělství, a přestože vinice zabírají pouhé jedno procento obhospodařované zemědělské půdy, významně se podílejí na formování typického charakteru krajiny. V poslední době se tolik potřebné diverzifikaci krajiny poměrně hodně věnujeme a vinařství ji spolu s ovocnářstvím, zelinářstvím a chmelařstvím dělá nepopiratelně hezčí. V našem Programu rozvoje venkova podporujeme například nejen živočišnou výrobu, ale dáváme peníze právě i na vinařství, ovocnářství, zelinářství a chmelařství tak, aby byla krajina pestrá a podpořily se investice do budoucna. Rozloha vinic u nás se v roce 2020 podle Registru vinic ve srovnání s rokem 2015 rozšířila o 249 hektarů a v loňském roce obhospodařovalo 14,6 tisíce registrovaných pěstitelů révy vinné přes 17 925 hektarů vinic. Kromě jiných problémů, které museli a musí řešit, je to nedostatek lidí při sklizni. Projevilo se to především za koronavirové pandemie, kdy chyběli brigádníci a zahraniční pracovníci nejen v zemědělství, ale v celé ekonomice. Větší vinařské firmy proto začaly sklízet s pomocí speciálních sklízecích kombajnů, a to jak loni, tak letos. Pokud jde o letošní sklizeň, podle vyjádření pěstitelů se zdá, že kvalita hroznů bude velmi dobrá, můžeme se tedy na vína z našich, českých a moravských regionů těšit. Jsou sice malé, ale zajímavé a důležitou roli u nás mají rodinná vinařství. Mě osobně pak obzvlášť těší, že se vinařství věnuje stále více mladých lidí.
Čeští a moravští vinaři nevidí cestu v napodobování vinařských velmocí, místo na trhu nacházejí spíše specializované výrobky v menších sériích, které zákazníka upoutají svojí kvalitou a jedinečností. O tom, že se jim to daří, svědčí řada ocenění na našich, ale i mezinárodních soutěžích a výstavách po celém světě. Vím, jak namáhavá práce vinařů je, že vyžaduje pečlivost a dlouhodobý zájem. Proto si jí velmi vážím a oceňuji ji.
 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem