přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Slovo ministra - české předsednictví

7.12.2022

Zemědělec, 5. prosince 2022

České předsednictví v Radě Evropské unie s posledním prosincovým dnem skončí. Za týden naposledy povedu v Bruselu Radu ministrů pro zemědělství a rybolov, tedy jednání na nejvyšší politické úrovni. Kromě těchto zasedání se za našeho předsednictví v Praze sešli ministři zemědělství Unie i na neformálním jednání a v České republice se uskutečnily také desítky odborných akcí za účasti českých i zahraničních expertů.

Vzhledem k tomu, že začíná poslední měsíc, kdy naše země stojí v čele EU, dovolte mi alespoň krátce se ohlédnout za tím, jak jsme si zatím vedli, na co jsme kladli a klademe důraz. Je dobré připomenout, že jsme se předsednictví ujali ve velmi náročné době, kdy se Evropa sotva dostala z koronavirové pandemie a hned musela začít řešit válku na svých hranicích se všemi jejími dopady. A protože je naší hlavní prioritou potravinové zabezpečení, jsem rád, že se nám v Unii daří postupovat společně a nacházet efektivní opatření, jako jsou například solidární koridory pro vývoz obilí z Ukrajiny. Potravinové zabezpečení v Evropě sice není přímo ohroženo, ale aktuální výzvou je zajištění cenově dostupných potravin. Právě ruská agrese na Ukrajině i následky pandemie, jak už jsem uvedl, stále evropské zemědělství i potravinářství ovlivňují. V našem sektoru se musíme intenzivně věnovat inovacím, využívání moderních technologií, zavádění moderních postupů a také zkracování dodavatelských řetězců a omezování plýtvání. Proto naše ministerstvo považuje za jednu z klíčových priorit, a to nejen v rámci předsednictví, posílení udržitelnosti zemědělství a potravinových systémů, dodávek zemědělských produktů a potravin a podporu zavádění inovativních přístupů. Ostatně jedna z nejdůležitějších akcí, která se v Česku konala, byla v minulém týdnu mezinárodní konference Udržitelnost a inovace evropského potravinářsko-zemědělského řetězce věnovaná bezpečnosti a udržitelnosti v zemědělství a moderním výzvám v něm.

Jako předsednická země věnujeme pozornost i prevenci odlesňování a podpoře lesnictví. Zahájili jsme pokročilá technická jednání k tématu odlesňování mezi Radou EU, Evropskou komisí a Evropským parlamentem. Za našeho předsednictví byly schváleny závěry Rady k novým strategickým pokynům EU pro akvakulturu. Jejich záměrem je posílení udržitelné role sladkovodní a mořské akvakultury a navýšení konkurenceschopnosti jejích produktů ve vztahu ke třetím zemím. Mezi naše další priority patří snižování spotřeby pesticidů v EU, věnujeme se i zeměpisným označením. Aktuálně je to povinné označování nutričních hodnot na přední straně obalu. A i když máme před sebou ještě téměř celý měsíc v čele EU a na podrobné hodnocení je ještě brzy, myslím, že už nyní mohu říct, že jsme dosáhli řady úspěchů.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem