přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rozhovor s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou

11.2.2014

ČT 1, 10. února 2014

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:

A teď živě ministr zemědělství Marian Jurečka. Přeji dobrý večer a ptám se, jak bylo řečeno, dneska jste se stal členem Bezpečnostní rady, proč? V čem to, že vy jste v tomto orgánu, může reálně napomoci zvýšení potravinové bezpečnosti?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Dobrý večer z Olomouce, tak já jsem se stal dnes členem Bezpečnostní rady státu nejenom s ohledem na problematiku kvality potravin, ale taky především na, s ohledem na otázku živelných katastrof, jako jsou povodně a tak dále. Ale pokud jde o ty potraviny, tak já bych chtěl jenom říct, že tady je především pro nás, jako pro ministerstvo zemědělství, důležité, trestat nekvalitní potraviny, ať už jsou z Polska nebo odkudkoliv. Já bych nechtěl tady polským potravin nasazovat psí hlavu. Je spoustu polských potravin, které jsou kvalitní, a proto je pro nás důležitá druhá věc, a to znamená, podporovat domácí producenty, zemědělce a potravináře, aby mohli v daleko větší míře produkovat kvalitní potraviny.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:

Ale promiňte, pane ministře, to, to úplně neodpovídá na otázku, proč tedy jste v té Bezpečností radě, ale dobře. Když jsme u těch polských potravin, tak vaše první zahraniční cesta povede právě tam, do Polska. Jak konkrétně tam budete řešit ten problém s dovozem polských potravin a jejich, řekněme, špatnou kvalitou v minulosti?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Já se potkám s panem ministrem zemědělství Polské republiky za 14 dní v Brně, přímo na veletrhu SALIMA, kde o tom budeme hovořit. A já budu především chtít po polské straně, aby se nám zlepšila vzájemná informovanost, poskytování informací o tom, že nastane situace, že k nám doveze na potravinách, která je nějakým způsobem zásadně závadné, což by mělo z těch, informace z polské strany jsme nedostávali v úplně ideální podobě.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:

Vy jste uvedl, že chcete zpřísnit kontroly kvality všech potravin, to zní na první poslech dobře, ale to znamená samozřejmě i vyšší náklady na ty kontroly, o kolik větší rozpočet tedy bude potřeba pro ty kontrolní orgány?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství:

Nutně to znamenat vyšší náklady nebude třeba muset. Ještě v tento okamžik my se o tom budeme bavit samozřejmě s panem ředitelem Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Ale především bych chtěl říct u těch kontrol, my jsme odhodláni, ne se zaměřit na nějakou konkrétní zemi původu, ale opravdu kontrolovat ty potraviny, u kterých je, řekněme, dlouhodobě nějaká vyšší chybovost. A potom opravdu měřit systémem - padni, komu padni.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:

Děkuju vám za vaše odpovědi a na shledanou.

 

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem