přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ohlašovací lhůta pro dovoz masa skončí

29.1.2015

Ekonomika ČT24, 28. ledna 2015

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

Hlášení dovozu masa dva dny předem skončí. Dohodli se importéři, zpracovatelé a hlavně také ministerstvo zemědělství. Krok reagoval na ruské sankce a měl chránit před černými dovozy. Platit bude původní lhůta, tedy 24 hodin. Masokombináty ale chtějí víc. Předem neavizovat vůbec nic.

Vendula HORNÍKOVÁ, redaktorka

Markéta RADOVÁ, redaktorka

Za poslední měsíce se s kontrolory setkali hned několikrát a jeho mnoho dalších, i tento masokombinát dostal od veterinární správy pokutu. Hlášení dovozu dva dny předem berou hlavně jako administrativní zátěž.

osoba

U každé položky musíme vytvořit zhruba sedm infozáznamů. Jenom, pro ilustraci, těch řádků naše firma vytvoří 350 až 400 týdně, což znamená téměř poloviční úvazek při zaměstnání jednoho člověka.

Vendula HORNÍKOVÁ, redaktorka

Markéta RADOVÁ, redaktorka

Řezníci si nakonec po více než hodinovém jednání tady na ministerstvu zemědělství prosadili svou, aspoň zčásti. Hlásit dovoz masa budou zase 24 hodin předem, stejně jako před 4 měsíci.

osoba

To byla opatření, která jsme v daný okamžik považovali za zodpovědné je přijmout, ale protože by se ty obavy nenaplnily v takové míře a ty informace nám stačí dělat 24 hodin předem, tak jsme to zase vypustili.

osoba

Od začátku to nařízení bylo úplně nesmyslně namířený proti legálním a poctivým dovozcům.

Vendula HORNÍKOVÁ, redaktorka

Markéta RADOVÁ, redaktorka

Dovozci si stěžovali hlavně na zbytečně přísné kontroly. Někteří dostali pokutu třeba jen za to, že nahlášené množství masa se v reálu lišilo jen o několik kilo.

osoba

Dodavatel nevyrobil jeden druh, totiž nedodal nám ho, i přesto budeme pokutováni za to, že nám přišlo menší množství, než jsme nahlásili.

Vendula HORNÍKOVÁ, redaktorka

Markéta RADOVÁ, redaktorka

Od začátku října, kdy nové nařízení začalo platit, se počet kontrol Státní veterinární správy zvýšil asi o polovinu.

osoba

Počet pochybení se celkově zvýšil zhruba desetinásobně. Mezi nejčastější prohřešky tedy patří nenahlášení stanovené doby.

Vendula HORNÍKOVÁ, redaktorka

Markéta RADOVÁ, redaktorka

Změna by měla začít platit nejpozději v dubnu. Řezníci chtějí ale do budoucna hlášení dovozu předem zrušit úplně. Třeba i v této firmě si od toho slibují míň papírování. Markéta Radová a Vendula Horníková, Česká televize.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

A ministr zemědělství Marian Jurečka teď osobně v Ekonomice ČT 24. Vítám vás tady.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Dobrý večer.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

Bylo to nařízení vůbec k něčemu, opatření. Zachytili jste vůbec nějaké podezřelé obchody za ony čtyři měsíce, ani ne.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já si myslím, že to opatření především v dané situaci bylo pro nás důležité z hlediska zajištění dostatečné prevence. V situaci, kdy k nám byla velká obava, že k nám může proudit zboží ve větším objemu, než předtím, to které bylo určeno na ruský trh a které nemuselo splňovat, řekněme, parametry a požadavky toho, co vyžaduje naše legislativa v České republice.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

K ničemu takovému ale tedy nedošlo?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Po 4 měsících a já jsem to říkal hned od začátku, že provedeme vyhodnocení, že netrváme na nějaké myšlence a nemyslíme si, že ta nejlepší a správná cesta, jsme po dohodě s dovozci, s výrobci, zpracovateli masa v České republice a státní veterinární správou došli k názoru, že můžeme zase ten systém vrátit do té situace, ve které byl předtím.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

Zemědělci tedy zejména ti, kteří právě dováží maso, by rádi ale povinnost hlásit zrušili úplně. Co vy na to?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My se k této variantě nekloníme. Protože i unijní předpisy nám říkají, že my máme garantovat a zajistit dohledatelnost potravin v potravinovém řetězci. Máme mít efektivní a bezpečnou zprávu dozorových orgánů a nám tato informační povinnost opravdu výrazným způsobem pomáhá v práci našich dozorových orgánů, abychom věděli o tom pohybu zboží, mohli efektivně plánovat kontroly a zajistili, a to je to nejklíčovější, ochranu zdraví a bezpečnost potravin pro naše spotřebitele v České republice.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

Teď pojďme k ochraně těch samotných zemědělců, které máte také na starosti. Koneckonců včera a předevčírem jste v Bruselu jednal s komisařem pro zemědělství Hoganem. Rýsuje se nějaká pomoc, zejména těm, kteří obchodují s mlékem, jehož kupní ceny jsou dolů?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já jsem o tom včera s eurokomisařem jednal zhruba hodinu. Jeho analýzy jeho týmu říkají, že by ta cena v sektoru mléka již neměla se dále eskalovat, že ten propad cen by měl víceméně se zastavit na těch úrovních, kde je dnes, to znamená, ještě stále jsme v České republice na cenách, které jsou nad výrobními náklady a z jejich analýzy vyplývá, že v horizontu, řekněme, dvou let, by mělo docházet zase k oživení ceny mléka. Uvidíme, na kolik jejich analýzy budou pravdivé.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

Zároveň jsou ale informace, že v březnu by měla komise přijít s nějakými možnými opatřeními.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My jsme v situaci, kdy tady máme evropské sankce, a ještě k tomu k 1. dubnu končí režim mléčných kvót. To znamená, dvě velice významné změny v sektoru mléka a na konci března je dohoda. Eurokomisař slíbil, že přijde na jednání Rady ministrů a představí detailní analýzu toho stavu a představí i případné nástroje, které by pomohli tu situaci, kdyby ta cena nadále klesala, pomalu ten sektor stabilizovat.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

A jak jsou na tom čeští zemědělci, protože pomoc zatím dostali a teď samozřejmě celoevropsky, ovocnáři a zelináři, ale pokud vím, Česká republika už tu pomoc, své kvóty, řekněme vyčerpala, a další Unie neplánuje zavádět.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

My jsme v sektoru ovoce a zeleniny vyčerpali tu naši kvótu 3 tisíce tun v sektoru mléka ta opatření, která komise představila, jsme prakticky zatím vůbec nečerpali a ani ten intervenční mechanismus, který je tady nastaven, se nespustil na, řekněme, zajištění úrovně výkupní ceny mléka. A když jsem se ptal eurokomisaře, zdali plánují nějaká další opatření v sektoru ovoce a zeleniny, tak říkal, že zatím nikoliv.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

Nicméně vy jste se bál, stejně jako zemědělci, že ten dopad bude výrazný, že ty ceny výrazně klesnou a koneckonců někteří zemědělci už mluví o tom, že sem jdou například jablka za 50% cenu a sám jste v září říkal: Možná zakážeme takové dovozy, pokud budou dumpingové. Takže zatím žádné takové nejsou, když jste nic nezakázali?

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Za těch skoro 6 měsíců jsme zatím nenarazili na takový dovoz, u kterého by cena mohla být označena za dumpingovou, tudíž podnákladovou. Musím říct, že samozřejmě k tomu poklesu cen došlo, jak u některých komodit ovoce a zeleniny, tak i v tom mléčném sektoru. Na druhou stranu Česká republika patří k tomu, řekněme, ještě lepšímu průměru. Jsou tady státy Pobaltí a Polska, kde v některých komoditách ty ceny klesly až o 40 %, což se v České republice v takové míře nestalo.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

Když se teď podíváme vůbec na to, jak se našim zemědělcům obchoduje s Ruskem od zavedení sankcí. Vy máte, pokud vím, čerstvá čísla. Tak jak se to projevilo? Nejen evropské sankce směrem do Ruska, ale také odvetné opatření Ruska právě, co se týká dovozu potravin mléčných výrobků, ovoce.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Já mám opravdu čerstvé aktuální data za období leden až listopad loňského roku a ve srovnání s rokem 2013 a tady došlo k zajímavé situaci v agrárním sektoru, kdy ten nárůst 22%, pokud jde o náš export do Ruska, tak vyvážíme spoustu komodit, vyvážíme tam pivo, některé cukrovinky a tak dále, takže ten trend je tady pozitivní a dokonce i za to období těch 4 měsíců, kdy nám platily tady sankce, je ten nárůst 15%, takže ano, nevyvážíme některé mléčné výrobky, ovoce, zelenina, má na nás sekundární dopad v poklesu těch cen globálních v Evropě, ale ta opatření nebo řekněme ty dopady nejsou takové nebo tak katastrofické, jak jsme možná někdy na začátku září očekávali.

Michala HERGETOVÁ, moderátorka

Horší jsou rozhodně na Rusko jako takové. Koneckonců o tom budeme mluvit za chvíli. Pane ministře, vám děkuji za rozhovor.

Marian JUREČKA, ministr zemědělství

Děkuji za pozvání, pěkný večer.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem