přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula o cenách potravin

16.2.2023

Prima TV, Hlavní zprávy, 15. února 2023

Moderátorka Soňa Porupková:

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula je teď hostem hlavních zpráv. Já vás vítám, přeji vám dobrý večer a rovnou se zeptám - pane ministře, podle vás jsou hlavním viníkem drahoty obchodní řetězce. Dokonce jste řekl, že máte podezření, že ti velcí hráči zdražování společně koordinovali. Tak se nabízí otázka, proč už jste tedy dávno nepodal podnět k antimonopolnímu úřadu, aby se to vyšetřilo?

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr zemědělství:

Já se s předsedou antimonopolního úřadu, s panem Mlsnou, scházím docela pravidelně. V loňském roce jsme se sešli několikrát a v letošním roce plánuji, že se sejdeme začátkem března. Takže ta schůzka tady bude za chvíli. Čím jsme mohli pomoci antimonopolnímu úřadu, tak to byla novela zákona o významné tržní síle, protože tím jsme rozvázali antimonopolnímu úřadu ruce. A od prvního ledna letošního roku budeme moci kouknout na celou vertikálu, to znamená, přes zemědělce, potravináře i obchodníky. A může prověřovat do daleko větší hloubky tu situaci, která je například i na trhu s cukrem.

Moderátor Soňa Porupková:

Pane ministře, a můžete slíbit, že ty případné výsledky kontrol zveřejníte a nedopadne to například jako před lety u kontrol másla, kdy teprve po tři čtvrtě roce vyšlo najevo, že to vlastně nebyli ani zemědělci, ani obchodní řetězce, kdo nejvíc zdražoval, ale třeba právě potravináři.

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr zemědělství:

Samozřejmě data nebo informace zveřejníme, ale já musím ctít i to, že antimonopolní úřad je nezávislá instituce. Antimonopolní úřad své výsledky bude, předpokládám, prezentovat. Takže já se sejdu s panem předsedou Mlsnou a budeme konat další kroky.

Moderátor Soňa Porupková:

Ještě prosím jedna věc. Ono to obviňování mezi potravináři a řetězci je vzájemné, je takové dlouhodobější. Vy to ukazujete právě teď na příkladu cukru. Ale není to tak, že zase u jiných komodit to může být třeba potravinář, kdo ceny uměle zvyšuje? Není zkrátka to břemeno na vícero stranách?

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr zemědělství:

Ano, záleží na komoditě. Měli jsme tady situaci před pěti, šesti lety, v roce 2017, tzv. máslová krize, ze které těžily zejména potravináři, kdy cena šla raketově nahoru a nebyl k tomu žádný důvod.

Moderátor Soňa Porupková:

No a vy teď tedy ale říkáte, že to břemeno nesou hlavně obchodní řetězce. Tak jaké důkazy pro to máte?

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr zemědělství:

Jednak je to u toho cukru, kdy na podzim, v podstatě od září, případně října cukrovary zdražily cukr zhruba o šest korun, ale obchodníci ve stejný okamžik skokově navýšili ceny cukru na pultech až o 14 korun. A tady vidíme, že nebyl k tomu žádný důvod. Myslím ekonomicky z hlediska zvyšování cen energií. Protože u cukrovaru bych to pochopil, protože výroba cukru je energeticky velmi náročná. Takže navýšení o šest korun má své opodstatnění. Ale navýšit cenu cukru na pultech o 14 korun, tam nevidím žádný důvod. Protože cena osvětlení na regály určitě o tolik nevzrostla. Ale jsou tady i jiné komodity, kde obchody mají velmi vysokou přirážku, jako je to například u brambor nebo u jablek, kdy je to v podstatě mezi 100 a 200 % ta obchodní přirážka a není k tomu úplně důvod.

Moderátor Soňa Porupková:

Pane ministře, prosím, mám ještě jednu otázku na závěr. Váš kolega z ministerstva Jindřich Fialka říká, že největší sílu máme my všichni jako spotřebitelé a je jen na nás, jestli budeme ceny tolerovat. Co to tedy znamená? Že byste lidem doporučili některé potraviny teď vůbec nekupovat a potom jejich ceny spadnou?

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr zemědělství:

Myslím si, že zákazníci si mají porovnat cenu zboží v jednotlivých obchodech, a pokud vidí, že cena je levnější nebo je tam slevová akce, tak zaměřit se na ty levnější ceny. Pokud zákazníci někde akceptují ve větší míře vysoké ceny na pultech, tak tím v podstatě dávají legitimitu tomu vysokému navýšení, a navyšuje se tak cena i pro ostatní spotřebitele. Takže každý z nás zákazníků může udělat volbu peněženkou, bude nakupovat jenom to stejné zboží, ale tam, kde je to levnější.

Moderátor Soňa Porupková:

Tolik ministr zemědělství Zdeněk Nekula pro Hlavní zprávy. Pane ministře, děkujeme a hezký večer.

Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr zemědělství:

Také děkuji a přeji hezký večer.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem