přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministr zemědělství o kontrolách obchodních řetězců

14.4.2023

Český rozhlas, Hlavní zprávy, 13. dubna 2023

Vladimír KROC, moderátor

Spotřebitelské ceny v Česku v březnu meziročně vzrostly o 15 %. Tempo růstu ale zvolnilo v únoru to bylo 16,7 desetin procenta a ČNB byla ve své zimní prognóze ještě o 2 desetiny procenta optimističtější. Očekávání se ovšem nenaplnilo hlavně kvůli růstu cen potravin. Jejich kontrolou se už delší dobu zabývá ministerstvo zemědělství podle šéfa resortu jsou dosavadní výsledky kontrol horší, než se očekávalo a ministr zemědělství Zdeněk Nekula z KDU-ČSL je teď u telefonu. Dobrý den.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Přeji dobrý podvečer posluchačům ČRo.

Vladimír KROC, moderátor

Co přesně bylo horší, než jste čekali? Jaká jsou ta hlavní zjištění?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

My jsme iniciovali společné kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce, aby pracovali společně s Českou obchodní inspekcí. Kontroloři dohromady provedli v uplynulých dvou týdnech 252 kontrol a bohužel 75 % z těchto kontrol bylo s negativním zjištěním. Došlo k porušení potravinového práva, bylo jasně prokázáno porušení zákona o ochraně spotřebitele, ale byly také zjištěny nekalé obchodní praktiky. Zejména se to týkalo kvality potravin, to znamená, že na prodejnách byly potraviny zkažené, plesnivé, došlo k porušení hygienických předpisů, potraviny s prošlým datem minimální trvanlivosti, bylo tam i klamání spotřebitele, zákazník měl naúčtováno na pokladně úplně jinou cenu, než která byla uvedena na zboží nebo narazil na regále.

Vladimír KROC, moderátor

Dobře, ale ty kontroly, o kterých mluvíte prováděla Česká obchodní inspekce a Státní zemědělská a potravinářská inspekce a soustředily se na to, co mají v gesci, tedy hygienické podmínky v prodejnách, správné označování a markování cen a slev. Je to tak?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Přesně tak nám tady od začátku roku platí novela zákona o ochraně spotřebitele a ta výrazně zpřesňuje, jak se mají počítat slevy a bohužel byly zjištěny i o opakovaná porušení tohoto zákona, nemůžeme tady trpět klamání spotřebitelů.

Vladimír KROC, moderátor

Dobře ale pane ministře, jak takovéto kontroly souvisejí s tvou s tvorbou cen jako takovou a s hledáním příčin jejich růstu?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Jednak my chceme omezit a radikálně postihovat klamání spotřebitele klienta a spotřebitel je klamán, a to není dobře co se týká růstu cen nebo potažmo snižování, toto řeší aktuálně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten zpracovává data téměř 200 subjektů, jsou to zemědělci a potravináři a hodně dat je od obchodníků. A tam vlastně počítá, kdo vlastně v úvozovkách se nejvíce nabalil v té vertikále, kdo nejvíce zdražil v tom inkriminovaném období a ty data budou podle informací předsedy pana Mlsny zhruba v polovině května.

Vladimír KROC, moderátor

K čemu jste tedy došli, pokud jde o výši marží? Už máte nějaké předběžné poznatky?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

To, co nám tady vychází u některých komodit, například jablka nebo brambory, tam jednoznačně vycházíme z oficiálních dat Českého statistického úřadu a tam nám vychází, že u jablek a brambor je obchodní přirážka v obchodech 100 až 200 %, což je prostě pomalu neuvěřitelné, protože tam k tomu nevidím důvod, aby takto byla šponována cena nahoru, ale musím říct, že máme už i pozitivní informace podle čerstvých dat Českého statistického úřadu vejce začala zlevňovat, začaly zlevňovat některé další potraviny. Bohužel máme i negativní zjištění, čekali jsme, že budou sledovat i další komodity, myslím tím třeba pečivo, protože cena obilí klesá, cena energií klesá a není důvod, aby stagnovala či rostla cena u pečiva. Tam budeme chtít další data.

Vladimír KROC, moderátor

A proč tedy stále ještě ceny potravin, jak ukázaly nejnovější údaje o vývoje, o vývoji inflace stále rostly?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Ve finále pozorujeme že dochází už k poklesu, už jsme zatím peakem, za vrcholem toho růstu cen u potravin za loňský rok. Cena potravin v ČR narostla o 27 %, ano je to méně než třeba v Maďarsku, které bylo rekordmanem v růstu cen potravin o nějakých 50 %, ale i těch 27 % v ČR je moc, protože řada států EU ty ceny má nižší. My tady evidujeme to, že jednotlivé subjekty v té vertikále zkoušeli se zahojit, to znamená ty zvýšené náklady si pokrýt do vyšších cen, ale evidujeme i tady, a je to zejména u té vertikály v oblasti obchodů, že tam zkusí jít ještě kousek dál, co ten zákazník unese.

Vladimír KROC, moderátor

Vy jste se dnes měl setkat s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Mlsnou vyplynulo z té schůzky něco konkrétního?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

My jsme tu schůzku měli před chvílí. Řešili jsme aktuální šetření, kdy budou hotové výstupy, hovořili jsme o datech a analýzách. Vyměnili jsme si poznatky a bavili jsme se o dalším postupu, a to vlastně souvisí i s tím, že zhruba v polovině května bude Úřad pro ochranu hospodářské soutěže hotový i s tou analýzou. Pak budeme data zveřejňovat, potažmo antimonopolní úřad a budeme činit další kroky.

Vladimír KROC, moderátor

Děkuji. Na shledanou.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Také děkuji a na slyšenou.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem