přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvu zemědělství vadí vysoké ceny potravin

21.4.2022

Snídaně s Novou, 20. dubna 2022

Pavel SVOBODA, moderátor

Tak a nyní Televizní noviny pokračují dál. V tuto chvíli bychom měli být ve spojení s panem ministrem Zdeňkem Nekulou, ministrem zemědělství a jest tomu tak. Dobré ráno, pane ministře.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Dobré ráno.

Pavel SVOBODA, moderátor

Vy jste minulý týden na vládě schválili rozhodnutí, že budete kontrolovat marže u některých druhů potravin. Povězte nám, kdo vlastně určuje, jaká je přiměřená marže u potravin nebo u těch zemědělských komodit?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Já jenom pro upřesnění, my jsme na vládě toto neschválili. My jsme o tom diskutovali na poradě ekonomických ministrů a bavili jsme se, jak s touto situací naložit, protože úspěšně se nám podařilo zareagovat na prudký nárůst cen pohonných hmot a nám se nelíbí, že ceny potravin rostou velice prudce nahoru, takže to budeme řešit. Já mám dneska jednání s šéfem Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a budeme se zabývat touto tematikou. Budeme řešit prudký růst cen potravin, budeme řešit nekalé obchodní praktiky, které jsou špatné a budeme se zabývat i zákonem o významné tržní síle.

Pavel SVOBODA, moderátor

Tak tedy ještě jednou k té mé otázce, měl jste pravdu s tím, že to byl jenom zatím návrh, jak se určuje ta výše té marže?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

My se musíme podívat, jak vzniká výsledná cena pro zákazníka a ona vlastně začínala už u zemědělce, ten je na začátku té vertikály, potom do té ceny vstupují potravináři a na konci jsou obchodníci a postupně se takto skládá celá cena a mezi těmi jednotlivými články dochází k jednotlivým vztahům a každý ten článek si k tomu, k těm svým nákladům ještě přidává svou marži a u některých potravin dochází k velice prudkému nárůstu. My jsme zaznamenali, že u některých komodit je dokonce v obchodě marže až 250 %, což je totálně za hranou.

Pavel SVOBODA, moderátor

Máte vy ale nástroje na to vlastně říct, tohle už je moc nebo můžete třeba i pokutovat někoho, u koho je ta marže prostě amorální, dejme tomu, kde je ta hranice?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Žijeme v tržním prostředí, ale jsou momenty, kdy už je to totálně za hranou. Obchodníci mají obvykle marže někde mezi 30-45 procenty, což už někdy může být docela dost, ale máme tady Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, který reguluje tady tyto záležitosti, myslím jako nekalé obchodní praktiky, to je o čem budeme dneska dopoledne jednat. Ale ten účinnější nástroj ještě má ministerstvo financí, které už pohrozilo u pohonných hmot, takže my budeme diskutovat nad vybranými potravinami a bude se to týkat másla, kuřecího masa, vepřového masa a také pečiva. To jsou indikátory, takové lakmusové papírky, na co lidé velice reagují. Ta konkrétní výše marže je vždycky otázkou vztahu mezi zemědělcem a potravinářem, mezi potravinářem a obchodníkem a pak ve finále ten obchodník si svým způsobem tak trochu hraje i s tím zákazníkem, co ten zákazník ještě unese a v současné situaci se nám nelíbí, kdy obyvatelstvo citlivě reaguje na mezinárodní situaci na válku na Ukrajině. Je to přirozené, že lidé mají strach, obávají se, jestli bude dostatek potravin a někteří obchodníci zkouší, co český zákazník snese a potraviny podle mého jsou zbytečně drahé a zbytečně se šponují ceny nahoru.

Pavel SVOBODA, moderátor

Myslíte, že může pomoci směrem k těm obchodníkům, protože sám mluvíte o tom, že to podezření padá hlavně na ten poslední článek toho řetězce, na ty obchodníky, že už tohle to, že se o tom teď mluví třeba i tady u nás ve Snídani, může umravnit některé ty, kteří třeba ty marže mají příliš vysoké?

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Ano, to je první krok. My samozřejmě můžeme sáhnout k účinným nástrojům, můžeme dávat určité sankce, ne teda konkrétně ministerstvo zemědělství. Ten nástroj má v ruce ministerstvo financí, případně Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a určitě i ten bude mít vliv, bude to velice výrazný zdvižený prst vůči těm subjektům, které prostě zkouší a nasazují až doopravdy neskutečné marže. Upřímně řečeno, 250 % marže u točeného salámu, to je úplně neakceptovatelné.

Pavel SVOBODA, moderátor

Jinými slovy, obchodníci, ještě máte čas, dá se říct i takhle, pane ministře.

Zdeněk NEKULA, ministr zemědělství

Přesně tak.

Pavel SVOBODA, moderátor

My jsme tady měli včera ve Snídani jednoho farmáře, pana Hrušku a mluvili jsme o tom, nebo on mluvil o tom, že v podstatě dneska to zemědělství by se mělo podle jeho pohledu vydat tím směrem, že tady budou stovky, ba i tisíce drobných farmářů, kdy právě to, že ten trh bude takhle v dobrém smyslu rozdrobený, bude odolávat těmhle těm výkyvům, ať už ceny energií atd. Není tohle cesta podporovat právě takové zemědělství a pak tohle hrozit nebude, alespoň si to myslím? Sami vidíte, že pan ministr zůstal pouze na fotce viset v záběru, takže spojení se nám přerušilo, omlouváme se. Tolik ministr zemědělství, pan Zdeněk Nekula a my jdeme dál.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem