přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Hanácký ministr Jurečka: Zveřejním mobil, každý rolník mi může zavolat

31.1.2014

Olomoucký deník, 30. ledna 2014

Přerov - Pro dvaatřicetiletého Mariana Jurečku (KDU-ČSL) se v posledních týdnech spousta věcí změnila. Svou živnost soukromého zemědělce na Hané vyměnil za kancelář šéfa rezortu na ministerstvu zemědělství.

V příštích měsících ho čeká nelehký úkol – přesvědčit české hospodáře, že se můžou mít lépe.

*Když se ohlédnete za procesem sestavování nové vlády, jaké z něj máte pocity? Probíhalo všechno hladce?

Mé pocity jsou spíše dobré, protože tato jednání nakonec vedla ke vzniku nové vlády. I když byly během té doby i okamžiky, které byly trochu problematické, vždy se nám podařilo najít kompromisní řešení.

*Můžete přiblížit, jaká byla Vaše schůzka s prezidentem Milošem Zemanem? Vraceli jste se ještě k výrokům o „popletovi“ a „viróze“?

Naše schůzka trvala asi padesát minut a byl to příjemný rozhovor, ve kterém jsme se už k „popletovi“ ani „viróze“ nevraceli. Rozhodl jsem se vzít na návštěvu k prezidentovi drobný prezent, protože považuji za slušnost, když jdu k někomu poprvé, s sebou něco přinést. Byla v tom ale i symbolika, že jako kandidát na ministra zemědělství přináším kvalitní české produkty od malých a středních zemědělců.

*Myslíte si, že vláda ve stávajícím složení přežije čtyři roky? Jak ji vnímáte – profesně i lidsky?

Je šance, aby tato vláda opravdu vydržela. Nejdůležitější bude, abychom spolu dokázali dobře komunikovat. Pokud jde o vnímání celé vlády, je to pro mě věc, kterou nejsem schopen hodnotit. Tak, jak jsem měl ale kolegy možnost poznat při jednáních o sestavování vlády, jsou to lidé kvalitní, a to jak odborně, tak lidsky.

Více chránit půdu proti zastavování

*Kdy nastupujete na úřad a měl jste už možnost seznámit se s jeho fungováním?

Byl jsem tam poprvé ve čtvrtek, za poslední tři týdny jsem ale strávil několik hodin debat s odstupujícím ministrem Tomanem. Takové základní seznámení s chodem v rámci tohoto setkání tedy proběhlo. V přípravě jsou některé legislativní věci, které je možná zapotřebí lehce dopracovat, tak, aby se jimi mohla zabývat nová vláda. Je to například novela zákona o myslivosti.

*Máte už konkrétní představu o svých prvních krocích, které chcete jako ministr zemědělství provést?

Asi úplně první bude setkání se stávajícím vedením rezortu, a to za přítomnosti odstupujícího ministra a premiéra. Potom bych se chtěl osobně setkat se všemi zaměstnanci ministerstva. První klíčové kroky budou v oblasti IT, tam jsou připravena výběrová řízení. Potom je nutné pokračovat v dokončení rozhodnutí, které se týkají společné zemědělské politiky EU na národní úrovni.

*Co podle Vás rezort nejvíce pálí?

Jednou z klíčových věcí je dokončit v průběhu roku strategickou koncepci rozvoje našeho zemědělství, která u nás už několik let chybí. Měla by obsahovat zvýšení potravinové soběstačnosti, podporu vzniku nových pracovních míst na venkově a menších obcích. Daleko více bychom měli umět chránit půdu, a to jak vůči zastavování, tak i zdůraznit protierozní ochranu.

Zatím tak šest dní doma

*Jak se dívají na Vaši novou funkci lidé z rodné Rokytnice? Změnilo se pro Vás něco zásadním způsobem?

Pro mě osobně je to dost těžké hodnotit, protože teď v Rokytnici moc času netrávím. Lidé, se kterými se ale potkávám, mi přejí mnoho zdaru, abych tu pozici ustál a zůstal normální. Nejsem ovšem schopen odhadnout, jestli je to většinový názor obyvatel. Od ledna jsem byl pouze tak šest dní doma, a když se mi podaří zůstat celý víkend, tak je to příjemná změna.

*Můžete popsat, jak konkrétně byste chtěl pomoci českým zemědělcům?

Chtěl bych, aby zemědělci a potravináři měli možnost investovat do nových a kvalitních technologií tak, aby komodity, které vyrábějí, dokázaly v daleko větší míře přetvářet ve finální produkt. V oblasti chovu hospodářských zvířat či pěstování ovoce a zeleniny je stále velký potenciál zvyšování technologické úrovně a zároveň se zde vytváří prostor pro tvorbu nových pracovních míst.

*Jakým byste chtěl být ministrem?

Chci být ministrem pro všechny zemědělce, bez rozdílu struktury a velikosti vlastnictví. Chci s nimi také otevřeně komunikovat a hodlám ponechat veřejně přístupné mé kontakty, včetně mobilu. Aby kdokoliv z této oblasti, i ten nejmenší zemědělec, mohl kdykoliv zvednout telefon a zavolat přímo svému ministrovi.

***

Rokytnice – Dvaatřicetiletý Marian Jurečka je, jak sám tvrdí, hanáckým patriotem. Narodil se v Kokorách, ale v současnosti žije i se svou rodinou v Rokytnici na Přerovsku. Vystudoval Střední zemědělskou školu v Přerově. Jeho spolužáci o něm tvrdí, že byl skromný a slušný. „Byl to obyčejný kluk z vesnice a bylo na něm vidět, že ho zemědělství opravdu baví,“ popsala jeho bývalá spolužačka ze zemědělské školy. Po dokončení studia nastoupil na Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně, kde získal v roce 2005 titul inženýr. „Mou specializací byla ochrana rostlin,“ přiblížil nový ministr zemědělství. V Rokytnici má hospodářství a ještě donedávna byl soukromým zemědělcem. Jak ale přiznal, kvůli nové funkci předá podnikání některému z rodinných příslušníků.

Hudba

Už od dětství je jeho velkou zálibou hudba. Pochází totiž z muzikantské rodiny. „Mám čtyři sourozence a všichni jsme chodili do lidové školy. Nejprve jsem hrával na housle, pak na kontrabas a nakonec skončil u tuby a basy,“ vyjmenoval. Jako muzikant působil v dechovkách Věrovanka a Moravská Veselka. „V poslední době ale hraji jen občas na záskok na faře v Kokorách,“ dodal Marian Jurečka.

Má tři syny a s manželkou, která učí na základní škole, čekají čtvrté dítě. Že by se měl přestěhovat, o tom neuvažuje. Zůstane prý věrný své rodné Hané. V KDU­ČSL zastává od roku 2010 funkci prvního místopředsedy.

Petra Poláková-Uvírová

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem