přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Rodinná ekofarma Husák - Poznej svého farmáře

Datum: 11.7.2015  10:00 – 15:00
Kategorie: Den otevřených dveří, exkurze

Do krásného prostředí CHKO Žďárské vrchy nás zavede pátá zastávka projektu Poznej svého farmáře. Své brány 11. července otevře Rodinná ekofarma Husák, kterou najdeme na adrese Javorek 39 – Osada „Na Louži“.

Hospodářství bylo založeno již v roce 1931 prarodiči Radmila Husáka. Roku 1958 byl rodině majetek zabaven bývalým JZD a navrácen až v roce 2001.

Manželé Husákovi se rozhodli pokračovat v tradici hospodaření na zemědělské půdě po prarodičích hlavně proto, že v místě, kde bydlí, bylo velmi příhodné začít podnikat právě v zemědělství. Chov skotu zvolili záměrně kvůli velké svažitosti pozemků.

Rodinná ekofarma Husák se nachází v osadě Na Louži, která patří k obci Javorek v okrese Žďár nad Sázavou. Nadmořská výška v místě farmy je 595 m. n. m. Některé louky se pak rozkládají až ve výšce 630 m. n. m.

Půdy představují vhodné podmínky pro extenzivní lukařství a pastvinářství a v zájmu udržení ekologické stability, včetně zachování přechodové zóny mezi zemědělstvím a přirozenými ekosystémy, je zde vhodné provozovat pouze ekologické zemědělství. Celé hospodářství se nachází v CHKO Žďárské Vrchy.

Rodinná ekofarma hospodaří na 130 ha zemědělské půdy. Z toho 25 ha je orná půda a 105 ha patří loukám a pastvinám.

Na farmě jsou chována masná plemena skotu Charolais. K dnešnímu dni je na farmě 77 kusů dobytka. V roce 2014 byla na farmě vybudována bourárna s chladícím boxem a začal prodej hovězího masa „ze dvora“.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem