přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
22.4.2022

Od října platí nová pravidla pro umísťování a propagaci potravin s vysokým obsahem tuku, soli a cukru ve Velké Británii

V říjnu 2022 vstoupí ve Velké Británii v platnost nová pravidla upravující umisťování a propagaci potravin s vysokým obsahem tuku, soli a cukru, která se týkají mimo jiné i oblíbených značek cukrovinek a čokolády.


22.4.2022

Zvýšení kvót pro bezcelní dovoz cukru v rámci Euroasijské ekonomické unie

Na dalším zasedání Rady Euroasijské ekonomické komise (EAEU) byl 15. dubna schválen návrh Kazachstánu na zvýšení kvóty pro bezcelní dovoz bílého cukru a surového cukru o dalších 100 tisíc tun.


22.4.2022

Cena rýže ve Vietnamu klesla kvůli rostoucím zásobám

Navzdory rostoucím cenám potravin ve světě, nedostatku hnojiv i varování odborníků před blížící se potravinovou krizí, cena rýže vyvážená z Vietnamu, ale i z Indie v posledních dnech mírně klesla. Na vině je slabší rupie v Indii a velké zásoby rýže ve Vietnamu.


22.4.2022

3D tištěné maso a roboti loupající banány v Japonsku

Kjótský výrobce přístrojů pro jemnou mechaniku Shimadzu Corp. plánuje ve spolupráci s Ósackou univerzitou a tokijskou konzultační společností Sigmaxyz Inc. využít technologii 3D tisku k výrobě umělého masa, tedy masa produkovaného pomocí umělého pěstování živočišných buněk.


22.4.2022

Obliba drůbežího masa je v Libanonu na vzestupu

Přes velké potíže, které sektor chovatelů drůbeže v Libanonu zažil za poslední 2 roky trvání libanonské hospodářské krize, dokázal syndikát chovatelů drůbeže tuto složitou etapu překonat s minimálními ztrátami.


22.4.2022

Vývoj centrálního systému pro sdílení dat zaměřeného na světovou bezpečnost

Státní úřad ADAFSA (Abu Dhabi Food and Safety Authority) spustil vývoj unikátní centrální platformy pro sledování zemědělství, potravin, komodit a úrody. Sdílená platforma má za cíl analyzovat jak místní a regionální, tak i globální vstupy se zaměřením na světovou potravinovou bezpečnost. Na platformě spolupracují státní instituce i privátní sektor.


22.4.2022

Americký nápojářský průmysl drtí cla na hliník

Z nedávno vydaného prohlášení Beer Institute (BI – zastupuje větší americké i dovozové pivovary) vyplývá, že dodatečná cla na hliník stála americký nápojářský průmysl více než 1,4 miliardy USD. Tato cla (spolu se cly na ocel) zavedla administrativa prezidenta Trumpa již v roce 2018.


22.4.2022

České firmy opět na veletrhu SIAL Kanada 2022

Po pandemii se české firmy opět prezenčně vrátily na veletrh SIAL Kanada, který se tento týden koná v Montrealu.


20.4.2022

Ministerstvo zemědělství reaguje na krizi na Ukrajině. Zemědělcům letos umožní využít i půdu, která dosud musela ležet ladem

Tisková zpráva – Půdu ležící ladem, tzv. úhor v ekologickém zájmu, budou letos moci zemědělci osít a sklidit nebo využít jako pastvu pro hospodářská zvířata. Umožní jim to změna nařízení Ministerstva zemědělství (MZe), kterou dnes schválila vláda. MZe tím chce posílit produkci potravin v reakci na jejich rostoucí ceny a válku na Ukrajině.


20.4.2022

Ministr zemědělství: Zemědělci jsou s cenou tlačeni na hranu, přitom potraviny zdražují. Ukazuje se, jak nám chybí novela zákona o významné tržní síle

Tisková zpráva – Spravedlivější rozdělení zisku mezi zemědělce, potravináře a obchodníky nebo možné zneužívání dominantního postavení na trhu řešil dnes ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) s předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petrem Mlsnou. Podle ministra není možné, aby současnou situaci kdokoliv zneužíval k neúměrnému navyšování zisku.

zobrazit po