přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
6.3.2023

Novela zákona o myslivosti: Myslivci vymění papírování za počítače, elektronická evidence jim usnadní plánování lovu i komunikaci s úřady

Tisková zpráva – Plánování lovu v honitbách podle míry poškození lesů, elektronická evidence, posílení práv vlastníků lesů. To obsahuje novela zákona o myslivosti, kterou připravilo Ministerstvo zemědělství a nyní ji chce projednat se zástupci neziskových lesnických, zemědělských, ochranářských a mysliveckých organizací. Poté ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) novelu odešle do legislativního procesu. Cílem novely je snížit stavy dlouhodobě přemnožené spárkaté zvěře, která způsobuje škody především na stromcích vysazených na holinách po suchu a kůrovci a také v zemědělství.


3.3.2023

Novinky FAO - „Index cen potravin FAO v únoru opět mírně klesl, ceny cukru od února 2017 rekordní“

Podle nejnovějšího reportu FAO z 3. března 2023, se hodnota FAO Food Price Indexu v únoru oproti lednu nepatrně snížila o 0,6 %, a pokračovala tak v klesajícím trendu již 11. měsíc v řadě.


3.3.2023

EU a Velká Británie uzavřely dohodu o Severním Irsku

EU a Velké Británii se podařilo dospět k dohodě o Severním Irsku (tzv. Windsorský rámec). Dohodě předcházela čtyřměsíční intenzivní vyjednávání.


3.3.2023

Export kávy, kaučuku a jiných komodit z Vietnamu ovlivní politika EU proti odlesňování

Jako významný dovozce produktů lesního hospodářství do EU čelí Vietnam velkým výzvám při přizpůsobování se nové evropské politice proti odlesňování.


3.3.2023

USAID a FAO podpoří nákup hnojiv a osiv ukrajinských zemědělců

Ukrajinští farmáři mohou žádat o podporu ve formě minerálních hnojiv z programu USAID AGRO a osiva jarních plodin (pšenice, ječmene, hrachu) z programu FAO.


3.3.2023

Japonský papír z mláta

S rostoucím zájmem o řemeslná piva řeší japonské pivovary otázku, jak využít zbytky ze sladu, které vznikají při výrobě piva.


3.3.2023

Libanon výrazně zvyšuje ceny brambor

Maloobchodní ceny brambor se zvýšily v tomto týdnu na domácím trhu a dosáhly úrovně 2 USD za kilogram. Takové ceny Libanon nepamatuje, ještě v roce 2018 se cena brambor pohybovala na úrovni 0,25 USD – 0,27 USD za kilogram.


3.3.2023

Proběhl rekordní Gulfood 2023

V posledních letech trhají veletrhy a konference v emirátském Dubaji vystavovatelské i návštěvnické rekordy. Stejně tak rekordní je počet takových akcí v této turistické a především obchodní metropoli.


3.3.2023

FDA USA přichází s doporučením pro označování rostlinných alternativ mléka s cílem informovat spotřebitele

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) minulý týden publikoval návrh doporučení pro výrobce ohledně označování potravin rostlinného původu.


3.3.2023

Bosna a Hercegovina i letos podpoří nákup jalovic v zahraničí

Na konferenci Chovatelů dojného skotu Republiky Srbské, která se konala ve dnech 27. – 28. února 2023 ve městě Gradiška na severu Bosny a Hercegoviny, zaznělo, že i v letošním roce podpoří Ministerstvo zemědělství Republiky Srbské chovatele mléčného skotu.

zobrazit po