přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Ministerstvo zemědělství

Vítejte na subportálu Ministerstvo zemědělství, který je součástí portálu eAGRI.

Naleznete zde informace o Ministerstvu zemědělství (MZe), včetně povinně zveřejňo­vaných informací a základních dokumentů MZe. Dále zde získáte informace týkající se agend spadajících pod sekci ministra a sekci vnějších vztahů.


zobrazit po
25.1.2023

Ministr zemědělství Nekula chce, aby řetězce vysvětlily, proč prodávají cukr tak draze. Vysoké obchodní přirážky jsou podle ministra nemorální

Tisková zpráva – Cena cukru v obchodech stále roste. Od loňského září do prosince vzrostla o 77 %. Vliv na to mají nejen drahé energie, ale také vysoké obchodní přirážky supermarketů. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) proto obchodní řetězce vyzval dopisem, aby vysvětlily vysoké ceny cukru na pultech obchodů.


23.1.2023

Ministerstvo zemědělství ČR spolu se Zastupitelským úřadem v Baku zvou české firmy k účasti na společné expozici na prestižním mezinárodním potravinářském veletrhu CASPIAN AGRO, který se uskuteční ve dnech 17. – 19. 5. 2023 v Baku (Ázerbájdžán)

Veletrhu CASPIAN AGRO se mohou české firmy účastnit formou společného stánku podpořeného v rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie ze strany Ministerstva zemědělství ČR.


23.1.2023

Cukrovarnická kampaň vrcholí, cukru bude dost

Tisková zpráva – V cukrovarech finišuje cukrovarnická kampaň. Ročník 2022/23 poznamenal deštivý podzim, silné mrazy a velké teplo v prosinci. Meziročně se očekává menší výroba, přesto se podaří vyrobit dostatečné množství cukru pro tuzemskou spotřebu. Osevní plochy cukrové řepy v České republice za posledních deset let dosahují v průměru 62 tisíc hektarů. Podle odhadu MZe bude celková sklizeň cukrové řepy oproti loňskému hospodářskému roku nepatrně nižší, celkově by sklizeň mohla být přibližně 4,4 milionu tun. Dnes si také připomínáme 180 let od výroby první kostky cukru na světě.


20.1.2023

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula jednal na veletrhu Grüne Woche v Berlíně o opatřeních proti narušení trhu s obilovinami v Evropě

Tisková zpráva – Jednáním s některými evropskými kolegy o narušení trhu s obilovinami kvůli velkému nárůstu dovozů z Ukrajiny zahájil dnes ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) návštěvu potravinářského, zemědělského a zahradnického veletrhu Internationale Grüne Woche v Berlíně. Čekají ho zde také bilaterální jednání se saským protějškem a slovinskou ministryní zemědělství. Na veletrhu se stejně jako v předchozích letech prezentuje také Česká republika, a to pod patronací Ministerstva zemědělství (MZe) a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Veletrh potrvá do 29. ledna.


20.1.2023

Novinky FAO - výstupy summitu GFFA „Klimatické investice jsou klíčové pro zvýšení odolnosti, účinnosti, udržitelnosti a inkluzivity zemědělsko-potravinářských systémů“

Pro transformaci světových zemědělsko-potravinářských systémů tak, aby se staly odolnějšími, efektivnějšími, udržitelnějšími a inkluzivnějšími, je nezbytné zvýšit investice.


20.1.2023

Giganti v SAE spojují síly v podpoře udržitelných plánu své země

Ve Spojených arabských emirátech vrcholí Abu Dhabi Sustainbility Week (ADSW), každoroční týdenní akce zaměřená na udržitelnost. Při této příležitosti se podepsala tříletá spolupráce mezi dubajským úřadem pro elektřinu a vodu (DEWA) a developerskou společností propagující čistou energii Masdar.


20.1.2023

Perutýni mění rybolov v Libanonu

Perutýn je ryba, která nepochází ze Středozemního moře. Původně se hojně vyskytovala v Tichém a Indickém oceánu, v minulých letech však zdomácněla ve Středomoří, zejména v pobřežních vodách Libanonu a kolem Kypru.


20.1.2023

Pokles důvěry zákazníků v supermarkety ve Velké Británii

Ceny základních potravin, jako je máslo, mléko a sýry, se v Británii v prosinci 2022 meziročně zvýšily až o 30 %. Ukazuje to nový průzkum společnosti Which?, která se zaměřuje na monitoring spotřebitelských cen v supermarketech.


20.1.2023

Kazašská vláda omezuje vývoz cibule ze země

Meziresortní komise pro zahraniční obchodní politiku Kazachstánu rozhodla o zákazu vývozu cibule ze země, a to na dobu 3 měsíců počínaje 18. lednem 2023.


20.1.2023

Vietnam se stává významným světovým centrem řemeslného piva

První řemeslné pivo se ve Vietnamu objevilo v roce 2000 v českém stylu. Dnes se toto pivo vaří ve třech restauracích Hoa Vien v Ho Či Minově Městě a v Hanoji.

zobrazit po